Jeho organizátory jsou zapsaný spolek Podpora kinematografie až z Brandýsa nad Labem. Ředitel festivalu Zdeněk Vlk vysvětluje, proč zvolili jih Čech: „Třeboň se nám líbí jako lázeňské město. My jsme o filmovém festivalu uvažovali, ale nebylo kde ho založit. Kdysi v Třeboni festival byl, pak odešel jinam, a tak jsem začali jednat s radou města ohledně podmínek.“ V kontaktu s městem byl Zdeněk Vlk od březnu minulého roku.

Starosta Třeboně Jan Váňa se k novince v třeboňské kulturní nabídce staví kladně. „Jestliže přijde organizátor akce a podpoří dění a kulturu, vítám to,“ nechal se slyšet a dodává: „Třeba se v Třeboni založí nová kulturní tradice.“

V to doufá i Zdeněk Vlk. „Čekáme od prvního ročníku novou tradici nejen pro Jihočeský kraj, ale i pro návštěvníky z celé České republiky,“ líčí.

Společný česko-rakouský protest na hranici v Gmündu v neděli 6.2. 2022.
Proti povinnému očkování v Rakousku lidé protestovali i na hranici ve Velenicích

Na Třeboňském filmovém festivalu uvidíte na 50 českých a slovenských filmů z let 2019 až 2021, mezi nimi 12 dokumentů a 28 celovečerních snímků. Promítat se bude ve dvou sálech, v kině Světozor a ve velkém sále třeboňského Divadla J. K. Tyla. Využití prostor loutkového divadla organizátoři ještě zvažují například pro návštěvnické centrum. „Dopoledne dostanou prostor filmové školy a budou se promítat studentské filmy, po poledni přijdou na řadu dokumenty a odpoledne a večer promítneme celovečerní filmy,“ plánuje Zdeněk Vlk. Uzávěrka přihlášek je do konce února. Festival se zaměřuje na snímky, které bývají k vidění v kinech. „O alternativních filmech neuvažujeme,“ říká Zdeněk Vlk.

Těšit se můžete i na filmové delegace. Na festival byl totiž přihlášen například snímek Zakleté pírko režiséra Zdeňka Trošky, který byl měl přijet do Třeboně pohádku představit. Režisér Václav Marhoul zase podle Zdeňka Vlka přiveze svůj velkofilm Nabarvené ptáče.

Přihlášené snímky se utkají v soutěži. „Výherci obdrží skleněnou filmovou klapku s rožmberskou růží uprostřed,“ prozrazuje ředitel festivalu. Přihlášené počiny bude hodnotit odborná porota složena z významných filmových tvůrců.

Zlatá Ester Ledecká jezdí v helmě z dílny prachatického designera Petra Šimáka.
Helmy pro zlatou Ester Ledeckou vznikají rukama rodáka z Prachatic

Na náměstí diváci navštíví doprovodný program, uvažuje se i o letním kině. „Tam by se promítali filmy úzce spjaté s Cenou za celoživotní přínos,“ vysvětluje Zdeněk Vlk. Tou by rád festival poctil režiséra Jaroslava Soukupa.

Na každé promítací pásmo zvlášť diváci zaplatí vstupné. Bude však možnost také akreditace a zvýhodněného vstupného na celý den či týden.

Ředitel festivalu zatím odhaduje rozpočet akce na 8,5 milionů korun. „Uvidíme, co se podaří sehnat, aktivně vyhledáváme sponzory. Tím, že se jedná o první ročník, máme těžkou vyjednávací pozici,“ uvažuje ředitel festivalu a dodává: „Řešíme pomoc od Státního fondu kinematografie, dotaci od státu i od města Třeboň.“

Město podle starosty Jana Váni vyšlo nápadu na filmovou přehlídku vstříc. „Pomohli jsme výpůjčkou prostor divadla zdarma, přímé náklady, jako jsou úklid a technika, si organizátoři zaplatí sami.“

Město Třeboň již v minulosti tradičně hostilo mezinárodní festival animovaného filmu Anifilm, který se ale v roce 2020 přesunul do Liberce.