Vyšší sazba daně z přidané hodnoty, kterou jsou knihy zatíženy od Nového roku, s sebou totiž nese zdražení většiny literárních děl. Na nákup lákavého čtení tak nebude knihovnám v regionu zbývat tolik peněz jako dřív.

„Zasáhne nás to citelně,“ okomentovala zvýšení sazby DPH z 10 na 14 procent ředitelka Městské knihovny v Českém Krumlově Karla Votřelová. „Z rychlého výpočtu mi vychází, že při využití stejně vysoké částky na nákup knih jako loni bychom letos pořídili asi o 140 knih méně,“ upřesnila.

Skromnější při výběru knih budou muset být i kaplické knihovnice. A to přesto, že město je podle vedoucí knihovny Jiřiny Kostkové velmi štědré a na nákup literatury poskytlo letos ještě o něco více peněz než v loňském roce. „Na to, abychom si mohli dovolit nakoupit tolik knih, jako dříve, to ale stačit nebude,“ podotkla Jiřina Kostková. „Zrovna jsem koukala na ceny knih a ty novinkové zpravidla nejdou pořídit za méně než 300 korun.“

Kaplická knihovna čtenářům v současné době nabízí k vypůjčení celkem 54 172 knižních titulů, pravidelně pak odebírá přes padesát titulů novin a časopisů. Jen vloni místní knihovnice zabalily a do regálů umístily 2467 nových knih.

O kolik méně jich do fondu knihovny přibude letos, si Jiřina Kostková zatím netroufá odhadnout. „Jisté ale je, že budeme nakupovat méně. A především od těch distributorů, kteří nám nabídnou největší slevu,“ řekla.

Horší časy nyní nastanou podle slov knihovnice Růženy Lepšové i čtenářům v Benešově nad Černou. „Při nákupu knih hledáme slevy a využíváme nabídky distributorů, kteří nabízejí nejlevnější tituly. I za cenu toho, že se nejedná o novinky,“ sdělila knihovnice s tím, že knižní fond Benešovští, podobně jako v jiných knihovnách, doplňují i díky místním obyvatelům. „Když někdo přijde s tím, že likviduje domácí knihovničku, a nám se některý z nabídnutých titulů hodí, do našeho fondu knihu zařadíme,“ popsala Růžena Lepšová.

Dodala, že nemalé prostředky se dají šetřit také nákupem časopisů z remitendy, tedy výtisků, které se neprodaly ve stáncích. „Tiskoviny nám chodí sice o něco později, než vycházejí, ale zato s výraznou slevou,“ dodala Růžena Lepšová.