Možnost navrácení Dany Kuchtové zpět do Strany zelených otevřelo nedělní jednání místní organizace této strany v Českém Krumlově.

„Znamená to pro mne hodně, protože základní organizace mne podržela,“ uvedla v pondělí bývalá ministryně školství a současná českokrumlovská zastupitelka. „Přijetí ale musí schválit ještě předsednictvo a to nebude tak jednoduché.“

Jakkoliv to vypadá paradoxně, zřejmě tomu tak doopravdy bude. Současný předseda strany Ondřej Liška totiž vyloučeným stranickým rebelům zprvu podal pomocnou ruku. „Nejdříve se vyjádřil v tom smyslu, že si máme požádat v základních organizacích. Což jsme učinili, jinak bychom do toho nešli,“ řekla Kuchtová. Nyní se ale začalo proslýchat, že Liška se měl na republikové radě údajně vyjádřit v tom smyslu, že jejich znovupřijetí nepřichází v úvahu. Má tedy cenu se vůbec snažit vrátit se zpět?

„V každém případě,“ míní Kuchtová. „Strana tak, jak je, nemá budoucnost. Už dříve jsme varovali, že takto daleko nedojde. A voliči to teď ukázali. Pokud nenastane změna před parlamentními volbami, pak zase dostaneme jen dvě procenta,“ dodává v jasné narážce na neúspěchy strany v evropských volbách.
Nebylo by ovšem lepší zkusit „to“ politicky někde jinde?

„V Čechách je politická scéna dost konzervativní, takže si povíme za dva tři roky, jak dopadne Top 09 nebo všechny ty Naděje a Cesty změny a další,“ doplnila Kuchtová. „Lidé nemají rádi nové značky a nevěří jim, zvláště, když jsou tam staré tváře. Ale hlavní je to, že zelených voličů tady není tolik, aby se o ně přetahovaly dvě nebo více stran tohoto typu.“