Silný frmol tento týden zažívali lékárníci českokrumlovské nemocniční lékárny. Lidé se ještě na poslední chvíli snažili využít takzvané dary od Jihočeského kraje, díky kterým nemuseli platit regulační poplatek.

„Je tam opravdu děsná fronta,“ řekl ve středu ředitel českokrumlovské nemocnice Josef Kučera. „V úterý jsem v ní stál a opravdu musím konstatovat, že v některých případech lidé těmi léky doslova plnili tašky.“

Dar od kraje, který hradil poplatky za pacienty, je od čtvrtka už minulostí. O zrušení takové úhrady rozhodlo krajské zastupitelstvo. Svůj podíl na takovém kroku měla i Evropská komise. Ta označila proplácení poplatků za diskriminaci.

Českokrumlovská nemocnice se snaží svým pacientům finančně pomoci alespoň ve své lékárně. „Představenstvo Nemocnice Český Krumlov rozhodlo o tom, že od 1. července budou moci pacienti a ostatní klienti využívat věrnostních karet, pomocí kterých budou moci čerpat slevu ve výši pěti procent z celkové částky tvořené regulačním poplatkem, doplatkem léků na recept, úhradou v hotovosti za léky a ostatní zboží naší ústavní lékárny,“ uvedl Josef Kučera.

Slevu mohou pacienti uplatnit buď okamžitě, nebo ji sbírat na takzvané věrnostní kartě. Pak ji mohou využít na jakýkoliv další nákup. „Věříme, že lidé ocení tuto kompenzaci a i přes nutnost hradit regulační poplatek za položku na receptu, budou i nadále využívat výhodných nízkých cen léků a ochotného, profesionálního personálu v naší nemocniční lékárně,“ dodal Josef Kučera. Slevové karty budou k dispozici volně v lékárně.

Někteří pacienti zrušení darů od kraje nepocítí. Našli se totiž tací, kteří i přes tuto možnost v nemocnici dobrovolně platili z vlastní kapsy a peníze z kraje odmítali, což potvrdil i ředitel nemocnice.

Výše regulačních poplatků v nemocnici zůstává na stejných částkách, tudíž 30 korun za ambulanci, 60 korun za lůžko na den a 90 korun za pohotovost.

Od čtvrtka 1.7.2010 čeká obyvatele Českokrumlovska řada dalších změn

- Děti přestaly chodit do školy

Skončil školní rok a vypukly dvouměsíční letní prázdniny. Školy se uzavřely a osiřely. Rodičům dítek školou povinných přibyla starost, kam s dětmi, jak jim zorganizovat volný čas, obstarat stravování a hlavně jak zajistit, aby se dětem nic nestalo.

- V Českém Krumlově skončila objížďka kvůli rekonstrukci mostu

Motoristům se uleví. Cesta do centra Českého Krumlova už není uzavřena. Most u kina je opravený a čtvrtkem jej stavbaři předali do užívání. Jedinou vadou na kráse je zatím velký otazník nad finacováním oprav. Peníze totiž získalo město z takzvané páté výzvy ROP, která je ale v těchto dnech přehodnocována a Český Krumlov musel zatím vše platit ze své vlastní kapsy.

- Do nemocnic se znovu vracejí poplatky

Od čvrtka kraj přestává zájemcům proplácet regulační poplatky v nemocnicích. A to jak v krajské, tak i v českokrumlovské. Pacienti je tedy budou muset platit ze svého. V nemocniční lékárně ale budou moci klienti užívat věrnostních karet, které jim umožní slevu.

- Změnily se jízdní řády autobusů

Kdo dojíždí do práce každý den autobusem, může ve čtvrtek stát na zastávce úplně zbytečně. Řada spojů, které využívají hlavně školáci, má přes léto volno. Například autobus do Českých Budějovic, který jezdí v 15.05, budou pasažéři vyhlížet marně. Doporučejeme proto důkladně si pročíst jízdní řády.

- RWE a E.ON zdražují plyn

Letos je to již druhé zdražení plynu. V dubnu cena plynu narostla v průměru o 2,5%. Od 1. července zdraží plyn pro domácnosti: RWE o 4,9% E.ON o 6%
RWE:
1) Domácnost, která využívá plyn jen pro vaření: původně - 1,75 Kč za kWh, nově - 1,81 Kč za kWh. Průměrně rodina platila ročně 4280 Kč, nově to vychází na 4 386 Kč ročně.
2) Domácnost, která využívá plyn na vaření, ohřev vody a vytápění: původně - 1,089 Kč za kWh, nově - 1,154 Kč za kWh. Průměrně rodina platila ročně 31 143 Kč, nově to vychází na 32 768 Kč ročně.
E.ON zásobuje většinu domácností na jihu Čech:
1) Domácnost, která využívá plyn jen pro vaření: původně- 1,43 Kč za kWh, nově - 1,50 Kč za kWh. Průměrně ročně rodina zaplatila 3 708 Kč, nově to vychází na 3 834 Kč ročně
2) Domácnost, která využívá plyn na vaření, ohřev vody a vytápění: původně - 0,899 Kč za kWh, nově - 0,967 Kč za kWh. Průměrně rodina zaplatila ročně 26 735 Kč, nově to vychází na 28 093 Kč ročně.

- Změnil se provoz mateřských škol

Nejen školáci si užívají vytoužených prázdnin. I jejich mladší kolegové z mateřinek tráví léto u svých prarodičů či s rodiči někde na dovolené. Některé školky v regionu proto budou takřka po celé léto zavřené. Například v Českém Krumlově bude od 5. července fungovat jen MŠ Vyšehrad a od 2. srpna MŠ Plešivec II.

- Od čtvrtka nastala analogová tma

Kdo nemá zajištěný digitální příjem, ten od 1. července v televizi neuvidí ani jeden program. Opozdilcům, kteří digitalizaci domácích televizí dosud neřešili, nezbývá, než u starších televizí zakoupit set top box a nebo si zajít do prodejny elektro a poradit se s odborníky.

- Začala platit novela protikuřáckého zákona

Restaurace mají být označeny nálepkami, jestli se v provozovně smí kouřit. Záleží, pro co se provozovatel rozhodne. Čili zda je v zařízení povoleno kouřit, nebo zakázáno, či jestli vyhradí zvlášť prostory pro nekuřáky a kuřáky. Řada restaurací samolepky ještě nemá.

- Knihovny omezily dobu, kdy jsou dveře pro čtenáře otevřené

Městské knihovny a jejich pobočky v regionu změnily na prázdniny provozní dobu, ale zato prodloužily dobu, po kterou mohou mít čtenáři knihy vypůjčené. Například v Českém Krumlově bude knihovna otevřená pro děti i dospělé vždy ve čtvrtek a v úterý, pobočka na Míru v úterý a pobočka na Plešivci v pondělí. Do Městské knihovny v Kaplici mohou ale tentokrát zájemci přicházet jako obvykle, neboť knihovnice jim chtějí vynahradit uzavření knihovny během její rekonstrukce. Jenom dětské oddělení bude uzavřeno od 16. do 27. srpna.

- Promítání filmů spouštějí letní kina v regionu

Po letním kině v Českém Krumlově začínají od čtvrtka promítat také letní kina v Horní Plané a v Černé v Pošumaví. V Horní Plané se ve čtvrtek milovníci filmu mohou těšit na horor s Millou Jovovich Čtvrtý druh. V Černé v Pošumaví se začíná v sobotu Soubojem titánů.

- Observatoř Kleť zahajuje letní exkurze

V červenci a srpnu 2010 bude ve Hvězdárně na Kleti otevřeno pro veřejnost vždy od úterý do neděle. Jednotlivé prohlídky začínají od 10.30, 11.30, 12.30, 13.30, 14.30 a 15.30 hodin. Výstavou vás na Kleti provede věci znalý průvodce.

Zuzana Kyselová, Zdeněk Zajíček, Václav Votruba