Zemědělci neví, co bude dál, až jim ke konci března přestane platit smlouva s Madetou na odběr vyprodukovaného mléka. Doufají, že do té doby se podaří najít nějaké řešení a Madeta s nimi uzavře novou smlouvu na další období.

„Ještě před rokem měli o mléko zájem Němci. Ale nechtěli jsme odejít od Madety, protože platila pravidelně. Teď se ovšem platby od ní zpožďují. Hlavně, abychom přežili, než se situace zase zlepší,“ přeje si Václav Šítal z Mojného, který od svých padesáti dojnic dodává mlékárně ročně v průměru přes tisíc litrů mléka.

A právě zpožďování plateb je jeden z dalších problémů, který zemědělcům ztěžuje situaci.

„K mlékárně totiž změnily přístup bankovní společnosti, takže i ona má jako jiné podniky problém se získáním překlenovacích úvěrů a podobně,“ přiblížil včera předseda Okresní agrární komory v Českém Krumlově Václav Jungwirth. „I proto například nyní ještě nemáme zaplaceno za listopadové mléko. Doba splatnosti se prodlužuje na šedesát devadesát dní, což kromě nízké ceny mléka, která klesla z 10,50 na neúnosné 6,50 koruny za litr, zemědělcům působí další těžkosti. Také zemědělci mají půjčky, potřebují nakupovat naftu a další a peníze za mléko jsou důležitý pravidelný příjem. Předpokládá se proto, že se podniky nyní dostanou do druhotné platební neschopnosti.“

K veřejným prostestům a demonstracím se ale zemědělci na Českokrumlovsku nechystají. „Vláda se nyní snaží najít nějaké řešení a musíme také nechat ministrovi čas a prostor, aby to, co slíbil, mohl udělat. Kromě toho některé z kroků jsou dlouhodobého charakteru,“ pokračoval Václav Jungwirth. „Ovšem je třeba postupovat razantněji, protože do jara, kdy se naplno rozjedou zemědělské práce, už je třeba mít řadu věcí vyřešenou,“ dodal.

Podle jeho slov je nyní otázka, jak budou znít nové smlouvy od Madety. „I pro nás je Madeta na prvním místě. Chceme podržet zpracovatelský průmysl v regionu, protože bez něho nemohou sedláci produkovat a končí. Teď se čeká, co dokáže ministr,“ konstatoval.