V Českém Krumlově se v jeho rámci například na celý víkend pro návštěvníky otevře zdarma II. prohlídková trasa zámku. Poprvé v 10 hodin a poté každou půlhodinu až do 15.30 hodin. Předtím si je ale třeba nejprve vyzvednout volné vstupenky v pokladně zámku.

Letos je den památek v celém světě zaměřený na památky spojené se zemědělstvím. Jednou z takových je zámeček Červený Dvůr, kde si návštěvníci mohou připomenout dřívější využití hospodářských budov. Nabízí prohlídku rozsáhlého zámeckého parku rozšířenou o panely se zajímavými informacemi.

Kromě toho tam v neděli v 15 hodin Lesy ČR a další organizují slavnostní odhalení pomníčku Waltrovy hrobky. A sice v místě, kde stávala kaple sv. Kříže určená pro uložení ostatků dvouletého Waltera Prospera ze Schwarzenbergu. Kamenné zbytky této kaple najdete u zastavení č. 7.

Zlatá Koruna láká po oba dva dny zdarma k prohlídce II. prohlídkové trasy – Místa setkání – s literární expozicí. Pro občany Zlaté Koruny klášter připravil speciální program. Jednak budou mít po oba dva dny prohlídku kláštera zdarma.

„A v sobotu si navíc mohou prohlédnout, jak pokračuje rekonstrukce střech na budově Velkého konventu nebo ukázky z připravované prohlídky exteriéru kláštera,“ doplnila kastelánka Zlaté Koruny Věra Machová.

Hrad Rožmberk nabízí výhodnou akci. Při koupi vstupenek na dvě prohlídkové trasy lze získat zdarma lístek na věž hradu.

Speciální akce připravily i další historické objekty v jižních Čechách. Například na zámku v Hluboké nad Vltavou bude po celý víkend zdarma zpřístupněna zámecká věž. Zámky v Jindřichově Hradci a Dačicích ukážou bezplatně jindy nepřístupná sklepení apod.

Kromě toho na řadě míst můžete uplatnit reciproční vstupenky. To znamená, že vstupenku, kterou si výletník o víkendu zakoupí na některém z objektů pod správou Národního památkového ústavu v Č. Budějovicích, může uplatnit i v jiných jeho objektech.

To znamená, že na jednu vstupenku může navštívit dva objekty. To platí v Jindřichově Hradci, Zvíkově, Dačicích, Landštejnu, Zlaté Koruně, Nových Hradech, Rožmberku, Červené Lhotě, Kratochvíli, Hluboké – ale tady jen pro trasu A.

Marcela Douchová, Zuzana Kyselová