Středa: 

Z devítiletého Matyáše Cieslara z Větřní je oficiálně třeťák. Ze staré budovy školy se s celou třídou přestěhoval do nové, mnohem větší, ale to není jediná změna. Kromě nové třídní učitelky Ludviky Stoklasové a tří dalších učitelů na něj ode dneška čeká i výuka angličtiny.

Ve středu už začala škola doopravdy. „Ale ještě jsme se neučili," vyprávěl odpoledne Matyáš. „Rozdávali jsme si učebnice matematiky, češtiny a další knížky a vyprávěli jsme si, co jsme dělali o prázdninách. Já jsem říkal, že jsem byl s babičkou Evou z Protivína a s Vaškem na hradech, na dvou táborech, se strejdou Pepíkem na Lipně a s mamkou u moře."

Nejvíc se už těší na těžké příklady z matematiky: „Budeme počítat třeba 400 plus 400 nebo minus."

V úterý po vyučování následoval taky první den ve školní družině. Když přišel do šatny, čekalo ho nepříjemné překvapení. Zmizela mu čepice. „Máme ráno přijít ve tři čtvrtě na osm spolu," řekla Matyášova maminka Eva. „Jestli se čepice nenajde, škola nám ji zaplatí z pojistky. Byla docela drahá a Máťa ji nosil teprve od léta."

Ale kromě téhle špatné zprávy ho čekalo ještě příjemné překvapení. S maminkou náhodou potkali třídní učitelku ze druhé třídy Janu Jakešovou a ta jim připomněla, že si ještě nevyzvedli vysvědčení. „Kromě vysvědčení Máťa dostal i písemnou pochvalu, ale ne za chování, jak mě Jana upozornila, ale za výborné sportovní výkony," smála se Eva Cieslarová. ⋌

Sobota: 

Poslední prázdninovou sobotu Matyáši pokazila nehoda. Užíval si tropický den na chalupě se strejdou Gabim, který léta žije ve Francii a do Čech jezdí jednou za rok, a vydal se i na bobovou dráhu. Chlapec, který jel za ním, ale nedobrzdil vozík a narazil Máťovi záda, až má na páteři modřinu.

Matyáš ale zatnul zuby a v neděli dopoledne nastoupil do zápasu proti Křemži/Holubovu. „Dal čtyři góly, nejvíc ze všech," pochválil ho trenér starší přípravky Jiří „Šimi" Šimeček, pod jehož taktovkou Větřínští vyhráli 12:6. „Na záda si stěžoval jen při rozcvičce, během zápasu už ne. Po zápase školák vyrazil s maminkou na koupaliště do Bad Leonfeldenu. A zítra? Na osmou hurá do školy!

Čtvrtek: 

Matyášovy obavy, že ve Vyšším Brodě ve středu dostanou „klepec", se nenaplnily. Větřínská přípravka vyhrála pod vedením trenéra Jiřího Šimečka 10:8! „Dal jsem tři góly, konečně mám hattrick!" chlubil se Matyáš Cieslar. Na to už ale ve středu téměř nemyslel, protože ho čekala velká věc: s kamarádem Kubou Červíčkem, který u něj ze středy na čtvrtek přespal, a s jeho tátou Romanem jel na budějovické Dynamo, které hrálo ve čtvrtek v Krumlově.

Malý fotbalista už se ale těší do školy. „Tašku už má nachystanou, ale zatím v ní má jenom penál," řekla Matyášova maminka Eva, která se s ním na školu pečlivě připravuje každý den.

Středa:

Středeční odpolední zápas starších přípravek ve Vyšším Brodě v Matyáši vyvolával obavy. „Minule jsme je porazili asi 30:0, už přesně nevím, ale bylo to fakt hodně," svěřil se. „Vyšebroďáci kvůli tomu dost brečeli. Jenže teď nám odešli starší kluci do žáků, tak se bojím, aby se to neobrátilo a třicet nula jsme neprohráli my. Teď jsme v týmu nejstarší já, Kuba Trajer, Sára Traplová a Martin Kupčík. Snad nedostaneme klepec."

Dopoledne strávil zase na oploceném sportovním hřišti na starém větřínském sídlišti. „Hráli jsme asi dvě hodiny fotbal, bylo nás tam hodně, kolem dvaceti," řekl. „Rozdělili jsme se na týmy a hráli proti sobě." Pak se ale sebral a s Filipem Stejskalem, který u Matyáše ještě s bráchou Honzou spal, šel domů a přes poledne hráli na počítači hry.

Ještě ho ale, byť ze začátku dost protestoval, čekala příprava do školy. „Moc se mu nechtělo, napřed se vztekal, že přece číst umí, tak proč by to cvičil," řekla Matyášova maminka Eva Cieslarová, „ale jde mu to skvěle, příklady počítá, jako když bičem mrská. Musím ho moc pochválit, je fakt dobrý."

Úterý: 

„Mám kopačky! A koupil jsem si je sám!" pochlubil se šťastný (téměř) třeťák Matyáš, který v úterý vyrazil s maminkou do Budějovic na nákupy. Vyzkoušel si nejen placení na pokladně v obchodě, ale hlavně si je koupil ze svého. „Dneska ve čtyři jdu konečně na ten trénink, tak je hned vyzkouším, a pak ještě do večera půjdu ven," těšil se školák. V obchodním domě si procvičil i čtení a zároveň se dozvěděl něco zajímavého. Z výstavního panelu mamince přečetl, co je lupa a co mikroskop.

„V kasičce měl čtyři tisíce, k narozeninám v létě dostal tisícovku, a tak se rozhodl, že si kopačky koupí," doplnila hráče přípravky SK Větřní maminka Eva Cieslarová. „Já mu koupila nové sálovky do tělocvičny a turfy, to jsou kopačky na umělý povrch, a potřeboval i nové chrániče. Přes léto mu zase vyrostla noha, už jsme museli koupit osmatřicítky."

Dnes odpoledne vyráží větřínská starší přípravka na zápas s FK Vyšší Brod, který začíná v 17.30 hosdin. „A ve středu už spočítáme pár příkladů z matematiky, zatím na to nebyl čas, a možná vyzkoušíme i diktát, aby si zopakoval i psaní," plánovala Eva Cieslarová.
Co se dělo na tréninku a co všechno stihl Matyáš ve středu, čtěte v zítřejším vydání Deníku.

Pondělí:

Matyáš se celé léto těšil, až zase začne fotbal. V sobotu se budoucí žák třetí třídy ZŠ Větřní vrátil z dvoutýdenního tábora v Čeříně a v neděli, kdy si s maminkou, tetou a sestřenicí vyšlápl pěšky Kleť, si cestou postěžoval: „Já se toho úterý snad nedočkám!" Dočkal se. Ale ještě ho čekalo pondělí…

„Hned ráno po snídani jsem šel ven, jezdili jsme po Větřní na kole," vyprávěl, „a dopoledne jsem si zahrál na počítači auta."

Odpoledne pak s dětmi ze sídliště, jmenovitě s Marcelem Traplem, jeho sestrou Sárou, Honzou Votýpkou, který už hraje fotbal za budějovické Dynamo, a s Jirkou Sukdolákem, spoluhráčem z větřínské přípravky, vyrazili na sportovní hřiště na starém sídlišti. „Ale zápas jsme nehráli, jen tak jsme si kopali."

Venku měl v plánu zůstat až do večera. „A hned ráno jedeme s mamkou do Budějovic, koupí mi nové sálovky a možná i nové kopačky, ty bych si fakt strašně přál!"

Pokud se mu jeho přání vyplní, nové kopačky obuje už dnes odpoledne na tréninku. „A ve středu jedeme na zápas do Vyššího Brodu!" těšil se malý fotbalista. „V neděli od deseti hrajeme u nás doma, ale ještě nevím s kým, rozpis zatím nemáme."

Jestli se Matyášovi jeho přání splnilo a jak se mu dařilo na dnešním tréninku, se dozvíte v zítřejším vydání Českokrumlovského deníku.