„Tento týden bude položeno 65 kilogramů nástrah na Pražském předměstí, ve Čtyřech Dvorech a ve středu města. Poté bude odborná firma pokračovat v Rožnově, Lineckém předměstí a Havlíčkově kolonii,“ řekl vedoucí budějovického provozního střediska Ondřej Koupal.

Deratizace bude postupně pokračovat i v dalších částech města, a to až do začátku června. „Celkem v této etapě spotřebují více než 300 kilogramů návnad,“ uvedla mluvčí společnosti Jitka Kramářová. Doplnila, že následně ještě odborníci všechna místa znovu zkontrolují a případně nástrahy doplní.

close V Českých Budějovicích v listopadu finišuje podzimní deratizace. Ilustrační foto: info Zdroj: Deník/Radka Doležalová zoom_in Ilustrační foto

Potkan, který může přenášet mnoho nebezpečných chorob, se velice snadno množí. Samice rodí mláďata prakticky po celý rok. „Výskytu těchto hlodavců velmi napomáhají například i drtiče odpadu, protože právě hmota, která se z nich do kanalizace dostane, je pro potkany vyloženě lahůdkou,“ upozorňuje Ondřej Koupal.

Některé statistiky uvádí, že na každého z obyvatel velkých měst připadá 3 až 5 potkanů. Jen pravidelným hubením se daří držet jejich stavy pod kontrolou. Také proto probíhá současně s deratizací kanalizační sítě také deratizace veřejných prostranství a pozemků ve vlastnictví města, kterou si zajišťuje přímo magistrát. I tato vzájemná součinnost pomáhá přemnožení potkanů zamezit.

Zdroj: Lenka Zimmelová, ČEVAK