„Letos už jsme to zkusili v Kájově na Boletickém rybníku, ale hlavně učíme bruslit malého. A já se vlastně učím také,“ uvedl tatínek Juřica za celou rodinu i za svého synka.Led sice působil velice bezpečným dojmem, přesto není opatrnosti nikdy nazbyt.

Podle sdělení operačního důstojníka českokrumlovských Hasičů nemusela jednotka naštěstí během víkendu v regionu nikde zasahovat při prolomení ledu, přesto stále platí zejména zásada – na ledě se neshlukovat.

Jak potvrdil i velitel českokrumlovských záchranářů Milan Bukáček. „Vzhledem k tomu, kolik zpráv přichází z různých míst kraje, není od věci si připomenout některé zásady bezpečnosti,“ uvedl včera pro Českokrumlovský deník.

Podobně totiž jako během letní sezony, je i v zimě podstatným základem všech problémů na vodě podcenění nebezpečí, tedy lidský faktor. Podle Bukáčka se dá problémům vyhnout. V zimě například shrnutím do následujících bodů:

Desatero bezpečnosti na ledě

1. Pokud nemáš jistotu, že Tě led unese, nevstupuj na něj! Velmi zrádný je zasněžený led, také popraskaný nebo rozbředlý led, například po oblevě.

2. Nevstupuj na led pokud nemá alespoň 10 centimetrů. Nosnost, tloušťku, pevnost ledu vyzkoušej tím co je k dispozici, kamenem, sekerou a podobně. Při zkoušení ledu se zajisti například kolegou, kamarádem.

3. Nepohybujte se na ledě ve skupinách. Nejblíže mohou být osoby na vzájemné natažení paží, což jsou zhruba tři metry.

4. Na ledě se chovej velmi obezřetně! Při praskání ledu nepokračuj v pohybu a více rozlož svou váhu na ploše.

5. Při pohybu na zamrzlých plochách používejte sebezáchranné hroty, které máte připravené k okamžitému použití na krku. Pomocí hrotů se zachytíte i na mokrém ledě, který klouže a dokážete se dostat na pevnější plochu.

6. Pro zajištění své bezpečnosti se jistěte lanem nebo použijte dostupné pomůcky, které vám po prolomení pomohou se udržet na hladině.

7. Vyvarujte se vstupů na led na přítocích, odtocích, pod mosty a dalších místech, kde hrozí nerovnoměrné promrznutí ledu.

8. K záchraně volejte záchranáře na dostupných tísňových linkách 112, 150, 155.

9. Pokud je záchrana nezbytná, pak při přiblížení se zajistěte lanem a rozložte svou váhu například plížením, živým řetězem, použitím desek, žebříku, lyží, pet lahví nebo bidel. Vybavte se dostupnými pomůckami pro případné nadlehčení, kdybyste propadli do vody, ideální jsou plovací vesta nebo člun.

10. Postiženého při vědomí po vytažení na pevný břeh svlékněte z mokrého oděvu a zajistěte mu suchý oděv, případně zabalte do přikrývek, aby mu bylo teplo. V případě bezvědomí zajistěte životní funkce, případně zahajte resuscitaci a vyčkejte příjezdu zdravotnické záchranné služby.