Tu ošetřovali v českobudějovické nemocnici poté, co ji lehce poranil kůň. Holčička totiž není očkovaná proti tetanu. Do případu se vložil orgán sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) a soud na jeho popud dítě svěřil do péče krajské nemocnice. Neočkování proti tetanu je podle odborníků hazardem se zdravím.

Jak uvedla maminka dívky z Českokrumlovska, její dceru v Nemocnici České Budějovice zaléčili, nasadili antibiotika a podali imunoglobulin. „Potom, co ji propustili na negativní reverz s tím, že není v přímém ohrožení života, se u nás na druhý den odpoledne u domu objevila soudkyně se třemi muži s opatřením, že si přišli pro naši dceru,“ popsala s tím, že jí dům obléhali asi dvě hodiny.

Vše oznámila své právničce, ale soudkyně si na pomoc zavolala i policejní doprovod. „Když přijeli, tak jsme je na základě předběžného opatření tedy do domu pustili. To už byla dcera v bezpečí,“ zmínila matka, že měla strach z násilného vniknutí.

ZŮSTANE V BEZPEČÍ

Dům důkladně prohledali, včetně sklepa a skříní a dítě nenašli. „Odjeli, ale druhý den se vrátili zase,“ dodala, že scénář se opakoval. „Přes víkend to utichlo, v pondělí si chtěli policisté promlouvat. Moje dítě je ale v pořádku, bere antibiotika,“ podotkla, že ji v úkrytu hodlají nechat, dokud krajský soud nerozhodne jinak.

V úterý dostala rodina povolení ofotit si v nemocnici dokumentaci. „Teď to zatím vypadá na klid zbraní, než se uskuteční odvolací soud, moje dítě je naštěstí v bezpečí,“ uvedla. „Jestli mě sledují nebo mám napíchnutý telefon, to nevím, ale z mé pusy určitě informace nedostanou,“ sdělila odhodlaně.

ODSTRAŠUJÍCÍ PŘÍPAD

Dívku dle jejího mínění chtějí naočkovat jen z principu a udělat z ní odstrašující případ. „Dělají z toho hon na čarodějnice na neočkované dítě. Vstupní branou pro tetanus, je hnusná, hluboká a neošetřená rána. To vůbec není náš případ. Ve středověku, kdy se na to umíralo, nebyla dezinfekce a šlo o válečná zranění,“ srovnala.

Hrozba jménem tetanus: Neočkování na tetanus je vysoce rizikové chování. Desetiletému dítěti měla být očkovací vakcína na tetanus podána nejméně pětkrát nebo šestkrát podle schématu. Druhá dávka se aplikuje po šesti týdnech a třetí po půl roce od druhé. V době očkování nesmí pacient brát antibiotika. Nejčastějším zdrojem nákazy je otevřená rána, tetanus se projevuje křečemi a ztrátou koordinace. Polovina nemocných onemocnění podlehne. Jde o nebezpečnou bakteriální infekci, spóry bakterie jsou celosvětově rozšířeny v půdě.

„Podle mě je to hon na dítě a chtějí toho využít, aby ji kompletně proočkovali. Rizika si samozřejmě uvědomuji, kdyby mi podepsali, že na sebe berou odpovědnost za vedlejší účinky té vakcíny a nabídli případné odškodné a přesvědčili k tomu i dceru, která sama s očkováním nesouhlasí, tak bych byla ochotná se o tom dále bavit,“ naznačila.

Jak již dříve řekl Deníku lékař Petr Husa, přednosta Kliniky infekčních chorob Fakultní nemocnice Brno, neočkování proti tetanu považuje za hazard se zdravím. "Argumenty odmítačů jsou podle mě nesmyslné. V minulosti jsme měli dva dospělé pacienty, kteří se poranili při práci na zahradě. Oba zemřeli," zmínil.

Základní očkování se aplikuje už v kojeneckém věku. Potom se pacienti přeočkovávají každých deset patnáct let. "Tetanus se projevuje hlavně křečemi. Lidé mají tendenci k záklonu hlavy. Dospělí mají takzvaný sardonický úsměv. Stáhnou se jim žvýkací svaly, začnou se dusit a mít obrnu dýchacích svalů," vysvětlil.

BEZ KOMENTÁŘE

Podnět na Okresní soud v Českém Krumlově vznesli zaměstnanci OSPOD Městského úřadu Kaplice. „Podle zákona o sociální a právní ochraně dětí jsme vázáni mlčenlivostí. Jednali jsme v rámci ochrany dítěte, o předběžném opatření svěření do péče nemocnice potom rozhodl soud,“ sdělila vedoucí místního odboru školství a mládeže Václava Janoušková.

Komentáře se ze zákona zdržela i krajská nemocnice. „Jedná se o nezletilou osobu, k tomu se nesmíme dle litery zákona vyjadřovat a nic komunikovat, “ řekla mluvčí českobudějovické nemocnice Iva Nováková.

Policie dívku podle rodinné právničky Zuzany Candigliota zatím nevypátrala. „V pondělí jsme podali odvolání, věc by měl projednávat Krajský soud v Českých Budějovicích,“ uvedla, že doufá, že se tímto krokem nesmyslný hon na dívenku zastaví. Podobný případ nepamatuje, naposledy snad před 20 lety o dívku, kterou chtěli rodiče ze Sušicka pojmenovat Půlnoční bouře.

Jde podle ní hlavně o míru rizika, kterou v tomto případě považuje za mizivou s ohledem na ošetření ranky a zaléčení formou podání antibiotik a imunoglobulinu. „Soud by také mohl zakázat opatřením převážet děti v autě, protože jsou ohroženy na životě, že se stane nehoda a zemřou,“ přirovnala.

OMEZOVÁNÍ PRÁV

Podle členky Výboru za práva dětí Ágnes Němečkové s podobnými pohrůžkami OSPODu bojují dlouhodobě. „Tohle je první případ, kdy toto opravdu zrealizovali. Podle nás je to překročení jámy lvové, červené hranice, krok za tenkou linii ochrany dětí. Kdy rodiče nemají reálně šanci své dítě ochránit, pokud ho neschovají,“ míní.

Jak dále komentovala, je to bezprecedentní zásah do lidských práv. „Nejde o to, jestli je dobré očkovat nebo neočkovat, ale o omezení práv. Když neuděláme to, co řekne lékař, tak na nás dovolí poslat soud a policejní zásahové komando, což je hrozné,“ polemizovala.

Jak potvrdila českokrumlovská policejní mluvčí Lenka Pokorná, také policejní zprávy o tomto případu mlčí. „Pokud jde o nezletilé osoby, tak k takovým případům informace vůbec nepodáváme,“ upozornila, že zákon mluví jasně.

SOUD MÁ TÝDEN

Situaci dokreslil také mluvčí okresního soudu v Českém Krumlově Jan Montag. „Předběžná opatření jsou vydávána pouze na návrh orgánu sociálně-právní ochrany dítěte. O návrhu musí soud rozhodnout bezodkladně, nejpozději do 24 hodin od jeho podání. Jednání, ani dokazování se neprovádí. Pro vyhovění postačí, aby navrhovatel zpravidla listinami osvědčil skutečnosti rozhodné pro nařízení. O osobě či zařízení, jimž je dítě předáno, se rozhoduje podle jedinečných okolností případu,“ shrnul obecná fakta.

Ke konkrétnímu případu nemůže soud poskytnou bližší informace. „Ani ohledně konkrétního důvodu pro nařízení předběžného opatření. Rozhodnutí soudu obsahuje odůvodnění, které je sdělováno pouze účastníkům řízení,“ upřesnil. Věc dle jeho vyjádření není však s konečnou platností rozhodnuta, neboť proti rozhodnutí bylo podáno včasné odvolání a spis byl v pondělí předán Krajskému soudu v Českých Budějovicích. „Ten by měl rozhodnout ve lhůtě sedmi dnů,“ uzavřel.