Desítky zvířat odvezli v pěti automobilech do Lukavice u Rychnova nad Kněžnou pracovníci tamního psího domova.

O převážně zanedbané psy se v uplynulých dnech starali kapličtí strážníci. Dřívější odchyt psů nebyl možný kvůli neuzavřenému dědickému řízení s potomky zemřelého majitele.

„Toto řízení skončilo před pár okamžiky. Příbuzní majitele zvířat se dědictví zřekli,“ informoval v pondělí odpoledne Lukáš Bodnár, vedoucí odboru životního prostředí Městského úřadu v Kaplici.

Smíšené pocity

„Konkrétní zájemce o psy zatím nemáme. Ale až se tento případ dostane od povědomí více lidí, myslím, že o nové majitele zvířat nebude nouze,“ věří pracovnice psího domova Barbora Thielová.

Pro kaplického strážníka Václava Klimeše, který o psy pečoval, bylo pondělí zvláštním dnem. Na jednu stranu byl rád, že zvířata snad najdou nové pány, loučení se „svými“ psy pro něj ale bylo těžké. „Hlavně, aby se dostali do dobrých rukou, o nic jiného nejde,“ uvedl strážník.

Patnáct mladých psů převezli kynologové již před dvěma týdny do českokrumlovského útulku. „Bylo to čtrnáct husky a jeden německý ovčák. Nejmenší psíci byli čtrnáctidenní, nejstarší feně je zhruba rok a půl,“ připomněla pracovnice českokrumlovského útulku Vladimíra Garajová. Doplnila, že o některé z nich již projevili zájem noví majitelé.

Kromě psů zůstal v Mostkách ještě dobytek. O ten se v minulých dnech starali pracovníci Technických služeb města Kaplice. Podle dostupných informací se i o skot již někteří chovatelé přihlásili.

Dvaapadesátiletého majitele zvířat, který žil v Mostkách uprostřed zhruba sedmdesátihlavé psí smečky ve vraku autobusu, zde našli policisté mrtvého v pondělí 8. února.

Péče o zvířata, kterou muselo město Kaplice v uplynulých dvou týdnech zajistit, stála nemalé peníze. „Částku ještě nemáme přesně vyčíslenou, řádově se však jedná o desítky tisíc korun,“ podotkl Lukáš Bodnár.

Přestože se štěňata plemene husky narodila v Mostkách teprve před pár týdny, to nejhorší v životě si již prožila. Všude kolem vyhladovělí psi útočící na jejich matku a žádný chovatel, který by se o ně postaral jak se patří.

Byť v pondělí z kotce v českokrumlovském útulku, kde našla přechodný domov, vykukovala ještě nesměle, všechny fyzické i psychické rány z prvních dnů života se snad už zahojily.

„Když teď od nás mají pravidelnou stravu a péči, pěkně se zakulacují. Přestávají se bát lidí, už vědí, že se jim nic nestane,“ řekla pracovnice útulku Vladimíra Garajová.

Doplnila, že stejně dobře prospívá všech patnáct psů, pro něž se českokrumlovská stanice pro opuštěná zvířata stala dočasným domovem.

„Psi tady bydlí v boudách, takže už nemají pocit, že si musejí někde hrabat díry na přenocování. Zkrátka se nechovají jako členové divoké smečky, ale jako normální psi,“ doplnila Garajová.

Navíc přidala zajímavý poznatek: „Žádný z těchto psů se nebojí aut, ba právě naopak. Poté, co jsme je převáželi z Mostek do útulku, se pro ně právě auto asi stalo pomyslným startem do nového, lepšího života.“

Lepší život snad zvířata z Mostek čeká i teď, v rodinách nových majitelů. Díky skončenému dědickému řízení s potomky původního chovatele totiž útulek nabízí psy zájemcům k odběru. „Zatím jsme udali dva psy, už se nám ale ohlásili i další lidé,“ okomentovala zájem veřejnosti Vladimíra Garajová.