Špatné počasí a ekonomická krize. Tyto dva faktory letos stojí za slabou sezonou, kterou zažívají majitelé ubytovacích zařízení na Českokrumlovsku.

Nebylo výjimkou, že lidé svoji dovolenou na poslední chvíli odvolali, tudíž zrušili rezervaci pokoje. „Dá se říct, že takových případů bylo letos opravdu hodně. Byly i rodiny, které odjížděly dřív, než jim končil pobyt,“ řekl provozovatel Penzionu U Méďů v Hůrce Emil Horváth.

Počasí letos opravdu nespolupracovalo. Podle Horvátha návštěvníci za deštivých dnů brzy vyčerpali své možnosti, jak se zabavit, takže se začali nudit.

„Turisté si zajedou do Českého Krumlova či na jiné památky v regionu. Pokud se počasí nelepší, začínají být samozřejmě otrávení, což se dá vypozorovat hlavně na dětech. Letos to byly prostě silné extrémy, jednou horko, pak zima, nato déšť,“ řekl Horváth.

„Myslím si, že celkově bylo v letošním roce na Lipensku méně lidí. Na druhou stranu, uvidíme, až budeme mít ekonomické výsledky. Pak můžeme posuzovat. Třeba to může být pouhé zdání.“

Počasí nepřítelem

Letošní hlavní sezona byla pro mnoho lidí zklamáním. Turisté na poslední chvíli rušili své rezervace v penzionech, na památky (ty menší) vyrazilo méně lidí a také Vltava nezažila návaly, na které je jinak zvyklá. Za bídnou sezonou ale nestojí jen špatné počasí, nýbrž i ekonomická krize, která se stále mnohých lidí dotýká.

Pavel Gallistl z Penzionu Svatý duch v Českém Krumlově přikládá hlavní vinu za špatnou sezonu hlavně ekonomické krizi. Lidé letos prostě šetří.

„Samozřejmě se stávalo, že lidé zrušili kvůli počasí svoji rezervaci. Největší problém jsou ale peníze. Letos bylo v první řadě méně objednávek. Letošní sezona je určitě slabší,“ řekl Gallistl.

„Lidé určitě více šetří, což se dá vypozorovat. Přemýšlejí o každé koruně, takže krize svoji roli také hraje,“ souhlasí Emil Horváth.

Příroda letos překazila plány na pohodovou dovolenou mnoha lidem. Například Petr Hošek z Plzně se chystal vyrazit na pár dní do Českého Krumlova. Déšť mu ale vzal na cestování chuť.

„Měl jsem dovolenou, tak jsem si říkal, že vezmu do Českého Krumlova na pár dní svoji matku. Chtěl jsem jí tím udělat radost. Byl jsem schopný vyrazit ze dne na den, jenomže pořád pršelo, až jsem měl najednou po dovolené. Je to škoda, počasí letos kazí co může,“ řekl Hošek.