Jak se staví krmelec, si minulý týden vyzkoušelo 13 chlapců z 9.B Základní školy T. G. Masaryka Český Krumlov. Akce se uskutečnila v rámci projektu, který třída v čele s učitelkou Alenou Jůzkovou vede už třetím rokem s Lesy města Český Krumlov.

„Krmelec jsme sestavovali dohromady za zámeckou zahradou. Bylo poměrně mrazivo, takže dětem hrozilo nachlazení. Z toho důvodu jsme krmelec stavěli mimo les, do kterého jsme ho poté společně odvezli,“ řekl včera ředitel Lesů města Český Krumlov Bedřich Navrátil.

Stavba krmelce je prozatím poslední společnou činností lesníků a školáků, kteří už došli do posledního ročníku. Poslední společné chvíle si naplno užívají, protože až dostanou vysvědčení, spolupráce skončí.

„Dohodli jsme se s ředitelem školy Vlastimilem Hláskem zhruba před třemi lety. Impuls přišel ze strany školy. Aby děti věděly, co se v lese děje, jak se s lesem hospodaří, proč se vůbec hospodaří a tak dále. Důležitým cílem bylo získání praktických zkušeností,“ přiblížil Bedřich Navrátil.

Uplynulé tři roky vyvrcholí dnem otevřených dveří školy. Ten se ponese v zelené barvě, jak zmínil ředitel školy Vlastimil Hlásek.

„Bude to veliká akce,“ upozornil ředitel, jenž si dosavadní spolupráci nemůže vynachválit. „Lesy města Český Krumlov to dělají opravdu perfektně. Naši žáci s nimi už leccos zažili. Různé exkurze, soutěže, sázení stromků. Bylo toho hodně.“

Po deváťácích převezme lano některá z mladších tříd. „Počítáme, že se nám do projektu připojí zase jiná třída ze ZŠ T. G. Masaryka. Zatím jenom nevíme, jaký ročník to bude. Občas se na nás přišli podívat i prvňáci, ale to je pro nás moc nízká věková kategorie. Ideální budou šesťáci. Samozřejmě s tím, že i ti mladší nás spolu s nimi mohou navštívit,“ řekl Navrátil.

Důvod, proč stejná spolupráce nefunguje i s jinou českokrumlovskou školou, je jednoduchý. Nejsou na to dostatečné kapacity. „Nezvládli bychom to. Najít společný termín, témata, vychytat počasí, to je opravdu složité. Z toho důvodu se soustředíme jen na tuto základní školu,“ vysvětlil Navrátil. „Letos ale možná v rámci Mezinárodního roku lesů nějaké jednorázové akce pro jiné školy uděláme.“