Tytam jsou časy, kdy děti s prvním jarním sluníčkem proháněly káču, tloukly špačky a sváděly urputné souboje při hře o kuličky.

„Já jich mám doma ještě spoustu, jako malá jsem je často hrávala. Ale u nás v hračkářství kuličky neprodáváme,“ řekla prodavačka dřevěných hraček Jitka Sládková z Kaplice.

„Asi o ně není zájem, popravdě jsem je ani v jiném obchodě dlouho neviděla. Ale myslím, že i když současná generace dětí o skleněnkách těžko sní, určitě by nepohrdly, kdyby s nimi někdo kuličky chtěl hrát. A nejspíš by nepohrdli ani dospělí.“

„Zrovna tento a minulý týden tady žijeme kuličkami. Například právě jsem tu měla prvňáčka Míšu, který si koupil skleněné kuličky a ptal se mě, jak se hrají,“ smála se Anna Kolářová z hračkářství v Českém Krumlově. „Zaujaly ho skleněnky a ptal se, k čemu jsou dobré.“

Tak chlapci vysvětlila, jak důlek vyhloubit patou a že se musí pěkně vyčistit, ohladit, pak se rozhodí kuličky a hraje se.

Ovšem sama hliněné kuličky už neviděla hodně dlouho. Dnes se totiž situace obrátila. Zatímco dřív byly běžně k mání kuličky hliněné a děti hrály o vzácné a dražší kuličky skleněné, dnes jsou paradoxně mnohem levnější kuličky ze skla.

„Máme jenom skleněné a sklokeramické. Ty se jen tak nerozbijí na rozdíl od hliněnek, které se rozpadají. Nicméně dodavatelé hliněnky mají, jenomže jsou drahé – stojí 69 korun. Zatímco skleněné 29 korun.“

Podle zájmu dětí v posledních čtrnácti dnech se prodavačka domnívá, že kuličky se mezi děti zase vracejí. Alespoň mezi některé. „Také jsem si říkala, že je asi doma znovu vyhledám a zahrajeme si je před naším domem na zámku,“ dodala s úsměvem.

Ani pro třináctiletá děvčata Ludmilu Němečkovou, Sabinu Tvrzníkovou a Blanku Šejdovou z Českého Krumlova nebyly kuličky neznámým pojmem. „Máme je ještě někde doma, i skleněné. Hrály jsme je, když jsme byly malé. Klidně bysme si je zahrály i nyní.“

Stejně mluvil i desetiletý Milan Jakubec. „Možná, že bych si je zahrál i teď,“ připustil, když si vypnul přehrávač v kapse.

Že cvrnkal kuličky jako malý, důrazně prohlásil dokonce i Jan Kotek z Českého Krumlova, který v květnu oslaví deváté narozeniny. „Kuliček už mám jenom málo a samé skleněné,“ odpovídal mezitím, co šplhal jako opice po lanové konstrukci na dětském hřišti. „Ale když by se někde kuličky hrály, zahrál bych si je,“ volal ze špičky.

Zdá se tedy, že ani v éře počítačů letitá hra v kuličky do smetiště dějin jen tak nezapadne.

Zuzana Kyselová, Marcela Douchová