Kam s ním? Přesněji, kam vyhodit starou žehličku, vysavač nebo fén? Tento nerudovský problém pomáhají řešit na Českokrumlovsku děti prostřednictvím projektu Ukliďme si svět.

Jen v loňském roce se díky tomu podařilo na některých školách v jižních Čechách nashromáždit takřka dvě tuny vysloužilých elektrospotřebičů. Do školy ve Větřní si dokonce žáci přinesli projekt sami od sebe. „Zúčastnili jsme se soutěže Eurorébus, kde se také objevili i organizátoři akce Ukliďme svět a nabídli nám, abychom se do ní naše škola také zapojila,“ upřesnila včera Markéta Kubíková. Kromě Větřní sbírají elektroodpad i v Horní Plané a v Hořicích na Šumavě.

„Elektrospotřebiče přinášejí do kontejneru žáci, jejich rodiče nebo kdokoliv z obce, kdo se potřebuje nějakého starého elektrospotřebiče zbavit,“ upřesnila včera Hana Zajíčková, ředitelka Základní školy a Mateřské školy v Hořicích na Šumavě.

„Proč jsme se přihlásili? Je to zajímavá myšlenka a navíc spojuje příjemné s užitečným. I my jsme ve škole řešili, kam a kdy a hlavně jak odvézt do sběrného dvora vyřazený nefunkční monitor, tiskárnu nebo počítač. Takhle nikam jezdit nemusíme, firma si je odveze sama. Navíc pomůžeme jiným a děti si zasoutěží,“ okomentovala důvod přihlášení hořické školy ředitelka.

Jak doplňuje Dagmar Doubravová ze spolupořádající agentury Omne bonum, odměnou dětem z vítězných škol v loňském, tedy prvním, ročníku byly exkurze do recyklačního závodu, návštěvy v ZOO.

„V rámci projektu Ukliďme si svět žáci a studenti v Čechách a na Moravě zajistili zpětný odběr celkem 33 tun vysloužilých elektrospotřebičů,“ doplňuje.