Zeměpisné mapy, vycpané exponáty živočichů do hodin biologie i regály plné knih ve velešínské základní škole přikryl igelit. Už příští týden se totiž stavebníci pustí do zateplení školních pavilonů, na které Velešínští čekali doslova jako na smilování. Žákům kvůli tomu začaly prázdniny už minulý pátek, do školy se přitom vrátí až 5. září.

„Rekonstrukce byla nezbytná. Okny utíkalo spoustu tepla, což se nepříznivě odráželo i v našem rozpočtu. A to nemluvím o tom, jaká byla ve škole při chladnějším počasí zima,“ uvedla ředitelka školy Božena Dvořáková.

Ještě před několika dny přitom nebylo jasné, zda se město do zateplení školy vůbec pustí. Z 25 milionů, kolik mají práce stát, totiž Velešínští měli získat 90 procent z dotačního programu Zelená úsporám. Nedlouho poté, co vybrali dodavatele stavby, se však dozvěděli, že ze slíbené částky nedostanou ani korunu. Po dlouhých jednáních s dodavatelskou firmou i bankou se nakonec dohodli, že práce budou hradit formou směnek.

„To je pro nás výhodné. Už proto, že částku, kterou budeme dlužit, můžeme kdykoliv najednou doplatit, čímž uspoříme prostředky města,“ vysvětlil starosta Velešína Josef Klíma. „Opět nás to poučilo, že není dobré dát na sliby. V případě programu Zelená úsporám se znovu měnila pravidla uprostřed hry, což už je v Česku takový zvyk. I když hodně špatný zvyk,“ doplnil.

Josef Klíma zároveň vyjádřil naději, že by město mohlo dotační peníze získat ještě dodatečně. Vyjádření Lenky Brandtové, tiskové mluvčí Státního fondu životního prostředí ČR, tomu však příliš nenasvědčuje.

„Program Zelená úsporám je momentálně pro sektor veřejné budovy (kam patří i školy – pozn. red.) uzavřen a žádné žádosti o zateplení veřejných budov nikdy nebyly v tomto programu schváleny,“ uvedla.

„Pokud dojde k dalším prodejům emisních kreditů, tak peníze takto získané budou vloženy do programu Zelená úsporám a je možné, že budeme žádosti o dotace na zateplení veřejných budov v budoucnu přijímat. Ale prioritou programu Zelená úsporám je uspokojit žadatele z řad fyzických osob, kteří mají schválené žádosti,“ sdělila Lenka Brandtová s tím, že obce mohou podávat své žádosti ve vyhlášené výzvě Operačního programu Životní prostředí. „To je ale výsměch. Podmínkou pro získání dotace z tohoto programu je totiž změna způsobu vytápění na ekologické. My však už centrální ekologické vytápění máme,“ reagoval Josef Klíma.

Ve velešínské škole zatím panuje čilý stavební ruch. „Překládka rozvodů vody je už dokončena, svou práci již odvedli i pracovníci telekomunikační společnosti,“ informovala ředitelka Božena Dvořáková. „Učitelé celý tento týden pracovali, aby přikryli veškeré kabinetní sbírky nebo knihovnu igelitem,“ doplnila. Příští týden by měli školu zaplnit stavebníci, kteří začnou měnit okna. Zvládnout by jich měli jedenáct za den. „Tuto práci dokončí snad v prvních zářijových dnech, do konce kalendářního roku pak budou zateplovat školní pavilony zvenku. To už by výuku nemělo výrazně omezit,“ dodala ředitelka.