Milý dárek včera ráno přivezli žáci Gymnázia, Střední odborné školy ekonomické a Středního odborného učiliště Kaplice obyvatelům českokrumlovského psího útulku. Autobusem přivezli pořádný pytel granulí, na kterém si čtyřnozí mazlíčkové s gustem pochutnají. Školáci se na koupi dobrot mezi sebou složili.
„Na škole jsme měli takzvaný Týden zdraví. V jeho rámci naše třída vyráběla ovocné saláty, které jsme poté prodávali spolužákům s tím, že výtěžek věnujeme na charitu,“ řekl Jan Drdák z kvarty. „Pořádně jsme ale nevěděli, co vlastně s výdělkem uděláme. Nakonec jsme se rozhodli pro útulek. Vybrali jsme zhruba 660 korun, což není nijak vysoká částka, ale něco se už za ní pořídit dalo.“

Týden zdraví, který na kaplické škole běžel minulý měsíc, byl podle studentů fajn. „Určitě to byla povedená akce,“ řekla Nikola Kreisingerová.
„I když mi přišlo, že některé aktivity byly zbytečné. Třeba pohybové testy na tělocviku. Podle mě s Týdnem zdraví nemají nic společného. Co vám budu povídat, raději si místo podobných cviků zahrajeme fotbal,“ usmál se Honza Drdák.

Správkyně útulku Vladimíra Garajová dárce z Kaplice seznámila s tím, jak psí útulek funguje. Pro mnohé to byly nové a velmi zajímavé informace. Žáci se dozvěděli, jak se mají chovat, když najdou psa bez domova či třeba mrtvé zvíře.

„Když naleznete například v Kaplici toulavého psa, tak je třeba zavolat městskou policii, která rozhodne, zda bude hned shánět majitele, nebo psa zajistí. Pokud by jste ho našli v obci, jež strážníky nemá, spadá tato povinnost na starostu,“ vysvětlila Garajová. „Je dobré se do chytání neplést, protože to většinou bývá na škodu věci. Pes vás může třeba pokousat. Takže nechytat, ale zavolat strážníky,“ upozornila. To samé se týká zraněných či uhynulých zvířat. Vždycky je důležité zavolat odborníky, než se pokoušet zvíře zajistit sám. „Za minulý rok jsme pochytali celkem 240 zvířat,“ vyčíslila Garajová. „Není to tak hrozné číslo, protože jsme už měli i přes 300 zvířat. Za letošek jich máme zatím 43, takže to vychází skoro na jedno zvíře za den.“
I včera se v útulku objevili noví obyvatelé – čtyři koťátka. „Někdo je vyhodil v bedně u plotu,“ popsala správkyně útulku.

Takové případy studenty otřásají. Ještě více ale týrání, které je stále aktuální. „Absolutně to nechápu. Nejde mi to do hlavy. Obzvlášť, když se jedná o malá štěňátka,“ řekla Kristína Mrzenová.

„Zvíře nikomu nic neudělalo, a přesto si na něm člověk vybíjí zlost. Proč si ho pořizuje? Je to hrůza,“ zmínil Jan Drdák.