V úterý hodinu před půlnocí skončí na Českokrumlovsku analogové televizní vysílání, aby je ve středu nad ránem vystřídal digitální příjem.
Naprostá většina obyvatel je s tímto krokem už delší dobu srozuměna a vyřešila jej například koupí takzvaných set top boxů nebo satelitním kompletem. Zbývá určité procento, které tento krok nechává na poslední chvíli nebo na neurčito.
„Já to neřeším, protože nemám televizi,“ naznačuje častý názor především mladé generace Daniel Kyncl z Českého Krumlova.
„Proč? Já ji nepotřebuji,“ dodal s tím, že všechny potřebné informace je možné si najít na internetu, a to včetně zpravodajských pořadů. A co se týče filmů? „Dnes není problém koupit některé tituly velice levně a pustit si je jen tehdy, pokud na ně má člověk náladu.“
A pak jsou tací, kteří musí vyčkat na to, co odstřižení analogu s jejich příjmem doopravdy udělá. „Zatím jsme příjem vyřešili satelitem, ale pokud chceme využít doma ještě nějakou jinou televizi, tak to nehraje. Obraz se začal vlnit,“ odpověděl v pondělí Rudolf Herčík z Vyššího Brodu.
„Někdo nám tvrdí, že set top boxy u nás nebudou fungovat, takže nezbývá, než oslovit nějaké odborníky, aby k nám přijeli, přeměřili a vyzkoušeli nějakou variantu,“ dodal.
Podobně jsou na tom i v Loučovicích, kde na zhoršenou kvalitu signálu upozorňují už několik měsíců. „Absolvoval jsem s technikem měření a faktem je, že jak analogový, tak digitální signál jsou u nás opravdu špatné,“ potvrdil v pondělí starosta Pavel Sládek. Po dlouhém jednání se ale zatím podařilo alespoň v této lokalitě analog udržet.
„Analogový převaděč ČT2 Loučovice 31. kanál nebude vypnut nyní 30. června, jak bylo avizováno, ale až 30. září 2010. Ke stejnému datu ukončí provoz i analogový převaděč ČT1 Loučovice 27. kanál,“ sdělil vedení obce Štěpán Janda z České televize.
Na přelomu srpna a září 2010 by měla Česká televize na stejném stanovišti vybudovat digitální opakovač, který by měl na 49. kanálu vysílat multiplex veřejné služby se všemi čtyřmi programy ČT.
Ve středu se vypíná analogové vysílání
Národní koordinátor pro digitální vysílání v České republice Zdeněk Duspiva žije už takřka dvacet let v Českém Krumlově. Pracuje střídavě tady nebo v Praze, kam někdy dojíždí i třikrát týdně.
Úterkem končí v regionu analogový signál a jak jinak připomenout některé zásadní věci, než právě se Zdeňkem Duspivou.
Co se týče digitálního příjmu, vyřešili jsme jej doma satelitním kompletem, ale také máme ještě druhou televizi a já úplně zapomněl, co s ní v tuto chvíli mám dělat, aby mi od prvního července přijímala signál?
Řešil jsem osobně to samé. Koupili jsme si televizi s digitálním tunerem. To je jedna varianta, kde vše proběhne automaticky a ráno vám televize nabídne, že má v sobě nové programy, vy je odkliknete, a je to. U starších televizí je nutné koupit si set top box a ten zapojit mezi anténu a televizi.
Asi nejlepší řešení je opsat si značky přijímačů, zajít do prodejny elektro a tam vám poradí. Většina problémů se totiž stále opakuje a oni s nimi mají své zkušenosti. Řada prodejců někdy také půjčuje set top boxy na vyzkoušení.
Proč jsou v některých místech problémy s digitálním signálem tak markantní?
Analogový signál bylo možné přijímat i ve zhoršené kvalitě, tedy s různými duchy a šumy. U digitálního je to buď stoprocentní kvalita, nebo žádná. Velkou roli hrají i různé nekvalitní rozvody a spojení antén. Tam je někdy potřeba v případě problémů začít s kontrolou stavu.
Podle zatím zjištěných informací jsou na tom s příjmem signálu v regionu nejhůře asi Loučovice. Co se s tím bude dělat?
Obecně platí to, že se riziková místa průběžně měří. Něco se ale dá vyzkoušet až po vypnutí analogu, protože ten někdy příjem digitálního vysílání také může ještě ovlivňovat. Takže okamžitě po jeho vypnutí začnou probíhat další měření, ale je také nutné, aby nedostatky v příjmu sami lidé hlásili buď na Telekomunikační úřad nebo na naši linku 800 90 60 30. Ta zatím funguje v pracovní dny, ale bude rozšířena na víkend.
Co konkrétního se tedy v noci z úterý na středu stane?
Například Česká televize měla doposud v analogovém vysílání asi 1500 různých malých vysílačů a dokrývačů. Nyní se vypínají ty hlavní vysílače, jako je například Kleť. Průběžně se pak bude řešit, kolik těch malých dokrývačů se bude dál využívat. Je to také i otázka finanční, jestli se některým televizím placení využití těchto vykrývacích vysílačů vyplatí. Například televize Prima všechny tyto své dokrývače v jižních Čechách vypíná. Digitální signál pro ně znamená levnější a lepší pokrytí.
Proč se vlastně celá ta digitální akce spustila?
Digitálně se dnes natáčí, přenáší signál … akorát ten poslední článek, tedy divák, byl na jiném principu.
Analog je zastaralá technologie, která je kapacitně omezená. Dané kmitočtové spektrum je omezené na základě mezinárodních dohod, aby se navzájem nerušily se sousedními státy. Proti tomu stojí digitální technologie s lepší kvalitou, obrazem, využitím kmitočtů. Republika má šest celoplošných sítí, při současné kompresi po pěti televizních programech, čili tady může teoreticky vysílat třicet televizí.
Druhá věc je realita, a sice, že se tady tolik televizí neuživí a že sítě nejsou vystavěny zatím všechny.
Funkce národního koordinátora není zrovna běžná. Kdo vás vlastně zaměstnává?
Pracoval jsem pod ministerstvem informatiky, ale po ukončení jeho činnosti jsem zaměstnancem ministerstva vnitra. Velmi zvláštní pocit byl, když jsem tam přišel poprvé a čekal dole v recepci na to, aby mne pustili k ministrovi. Přišla za mnou policistka v uniformě, aby mne k němu uvedla, a ptá se: Vy jste pan Duspiva? Půjdete se mnou.