V českokrumlovském Egon Schiele Art Centru trávila uplynulou sobotu známá česká módní návrhářka Helena Fejková. Studovala zde Schieleho kresby zobrazující jeho módní vize. A právě díky Fejkové budou moci návštěvníci galerie vidět některé návrhy přímo ve fyzické podobě.

„Snažíme se v rámci oslav 120. výročí narození Schieleho nabídnout veřejnosti i zajímavosti z jeho života. Když jsme hledali nejrůznější možnosti, došli jsme mimo jiné i k módě, ke které měl vždycky blízko. Je to doložitelné na řadě kreseb,“ řekla ředitelka galerie Hana Jirmusová.

„Jde vyloženě o módní návrhy nebo studie. Nakonec mě kvůli tomu napadlo kontaktovat Helenu Fejkovou. A byla jsem velice příjemně překvapena, když mi na můj návrh kývla. Opravdu se těším, až to oblečení uvidím v reálu.“ Hotové modely budou představeny na vernisáži 16. dubna.

Helenu Fejkovou fascinuje na Schieleho návrzích bohatá barevnost. „Hra s barvami je totiž těžká, takže se do ní málokdo pouští. Líbí se mi,“ řekla Fejková.

Jak sama zmínila, nebude pracovat na úplné rekonstrukci letitých návrhů. Spíše si z nich vezme inspiraci. „Samozřejmě ale design zůstane. Nebudu to brát popisně, spíš půjdu po tom, co je mi blízké. Zpracuji to technologií, která je mi blízká.“

Některé šaty budou nakonec i součástí její letní kolekce. V otázce, zda dokáží ještě dnes zaujmout, má Helena Fejková jasno. „Moje dcera na ty návrhy reagovala slovy, že ty šatičky budou její. Mám tedy jasno, že zaujmou,“ zasmála se návrhářka.