Kamerový systém v Křemži již dokázal rozlousknout řadu zajímavých případů, někdy i úsměvných.

„Mezi monitorovaná místa patří i dvůr našich technických služeb. Leckdy tam někdo odloží odpad, který tam nepatří. Měli jsme tam připravené dva sudy na vodu na hřbitov na zalévání. Jeden sud zmizel,“ líčil například starosta Křemže Josef Troup.

Jenomže díky záznamu bylo vše vyřešené rychlostí blesku. „Pán si přijel sud nejdříve obhlédnout na kole. Po prohlídce odjel, přičemž se za chvíli vrátil s kolečkem. Sud naložil a bylo to,“ pokračoval Troup. Úlovek nestačil ani vyložit a už musel se sudem zpátky.

„Všechno bylo vážně bleskurychlé,“ usmál se Troup. „Musím ale upozornit, že v tom zlý úmysl nebyl. Pán nevěděl, že ten sud není vyhozený jako šrot.“
Kamery nedávno nahrály i vloupání do jednoho z místních klubů.

„Kamery vše zachytily. Policie si záběry stáhla a teď data využívá. V tom je kamerový systém opravdu dobrý,“ řekl starosta Křemže.

Měl okno

Jeden z nejzajímavějších zážitků přišel poměrně brzy po samotné instalaci kamer v Křemži.

„Jeden člověk nám tu nahlásil krádež auta, jenomže se podle záznamu nakonec zjistilo, že mu ho nikdo neukradl,“ zavzpomínal Troup. Poškozený totiž s autem odjel sám, ve stavu značně alkoholickém. „Takže ani nevěděl, že řídí.“ Auto bylo nalezeno totálně rozbité v jedné z osad.

Kamery si hledají cestičky už i do samotných domů, dvorů či zahrad. Svoji zkušenost má například Libor Lev, starosta nedalekého Brloha.

„Při péči o dobytek kamera efekt vážně má. Člověk si díky ní může hlídat, co se v maštali dělo, třeba i to, zda se tele napilo. Když díky tomu zachráním dvě telata od zdravotních problémů, tak se náklady na kameru vrátí,“ řekl Lev.

Kameru občas použivá i na hlídání dvora.

„Dělám to tak, když jde dobytek na pastvu. S rozšířením kamerového systému na svém hospodářství ale zatím nepočítám, dostačuje mi,“ usmál se Lev.