Od pondělí už ale obcí řidiči normálně projíždějí. Práce byly kvůli tuhým mrazům pozastaveny, obec tedy uzavírku zrušila.

„Počítáme, že to tak zůstane zhruba týden až dva. Počkáme, až se budou teploty pohybovat kolem nuly, pak práce opět naplno vypuknou,“ řekl včera zlatokorunský starosta Milan Štindl.

Uzavřený úsek vedl z návsi na most. Do Zlaté Koruny tedy lidé museli jezdit přes Srnín, nikoliv přes Rájov od hlavní silnice na České Budějovice. Až se práce opět rozjedou, bude tato část znovu neprůjezdná.

V této chvíli je hotová zhruba polovina trasy na hlavní komunikaci. Podle slov Milana Štindla jde všechno podle plánu, žádné komplikace se zatím nevyskytly. Zatímco nyní práci zkomplikovaly mrazy, do ledna byla zima velmi mírná, takže firma mohla intenzivně pracovat.

Na projekt kanalizace, čistírny odpadních vod a vodovodu se podařilo obci Zlatá Koruna získat dotaci z Operačního programu životního prostředí. Stalo se tak začátkem roku 2009. Kdo se tehdy radoval, že stavba vypukne co nevidět, musel být zklamán. Administrace a výběrové řízení na dodavatele se táhly zhruba dva a půl roku. Celkové náklady jsou takřka 23 milionů korun. Dotace z Evropské unie je necelých 17 milionů korun, přičemž podíl státního rozpočtu prostřednictvím Státního fondu životního prostředí je necelý milion korun. Podíl obce pak činí více než pět milionů korun. Stavba by měla být ukončena v říjnu letošního roku.