Před několika lety se rozhodli sakrální stavbu zachránit. A povedlo se. Pánové Rudolf Henzel, Josef Vodák a Pavel Fencl založili nadaci, díky které se kaplička dočkala rekonstrukce. Tím to ale neskončilo.

„Kapličku jsme obnovili. Nyní se ale snažíme získávat finance, abychom ji udrželi. Kaplička tu stojí i pro budoucí generace,“ řekl Rudolf Henzel, který bydlí v Českých Budějovicích, ale v Kuří má chalupu.

Shánět peníze je čím dál těžší. Dříve hodně pomáhali lidé z Německa, jejich zájem už ale přece jenom opadá.

„Jsme rádi, že jsme chytili dobu po převratu, kdy lidé peníze dávali. Dnes už je to horší. Němci, kteří pomáhali, jsou starší, tolik už sem nejezdí a také se na nich podepsala krize,“ řekl Henzel.

„To samé ale platí i o českých sponzorech. Přislíbí cokoliv, ale peníze moc nedávají. A nebo chtějí dát na kapličku reklamu, třeba na nějaký obchodní řetězec. To samozřejmě nejde.“

Rudolf Henzel v Kuří občas působí i jako zvoník na volný úvazek, jak sám sebe nazval. „Když mám čas, tak jdu a zazvoním. Sousedé vidí, že je poledne, přestanou pracovat a dají si něco dobrého. A když nezazvoním, tak se rozčilují, kde to zase jsem,“ usmál se Henzel.

O zvon kaple před osmnácti lety přišla. Odnesl si ho zloděj. „Zvon vydržel první světovou válku, druhou, komunisty, pak přišla demokracie a byl ukraden. Stalo se to v roce 1992. Nechali jsme ale udělat nový podle fotodokumentace. Je tedy podobný a má dokonce skoro stejný zvuk,“ řekl Rudolf Henzel.

Otázkou je, jestli se pánové nechtějí pustit i do záchrany jiné památky v okolí. „No jo, jenomže s těmi penězi už je to fakt těžší,“ řekl Henzel. Přesto si umí představit, do čeho by se mohli pustit.

„Myslím si, že třeba hřbitov tu potřebuje zachránit. Je opravdu krásný. V okolí je ale mnoho památek, na které by stálo se podívat,“ řekl Rudolf Henzel.