Den plný legrace si užijí díky studentům českokrumlovského gymnázia, kteří pro ně uspořádali na konci minulého roku charitativní akci.

„Naši žáci dali dohromady vánoční trh, na kterém prodávali například různé dobroty, jež napekly maminky. Rozhodli se, že výtěžek věnují dětem z dětského domova,“ řekla včera ředitelka Gymnázia Český Krumlov Jana Cipínová.

Hornoplánský dětský domov tento krok velice mile překvapil. „O to více, když nám paní Cipínová avizovala, že se jedná o iniciativu dětí. Vážíme si toho,“ řekla Irena Bumbová.

Gymnázium si jen přálo, aby darované tři tisíce korun děti opravdu potěšily. „Aby nepadly třeba na provozní věci. Ještě před tím jsme ale do Horní Plané volali, jestli je vůbec o náš dar zájem,“ uvedla Cipínová.

Zájem samozřejmě byl, protože každá výpomoc je vítána. „Řekli jsme si, že vezmeme děti do bazénu ve Větřní. Zaplatíme si celý bazén sami pro sebe, protože máme i maličké děti, tak abychom se nepletly do běžného provozu pro veřejnost. Chceme, aby si prázdniny opravdu užily. Snad to pro ně bude hezký den,“ doufá Bumbová.

Že by hornoplánský dětský domov podobným způsobem podpořila třeba jiná škola, není příliš častý jev. „Před Vánoci nám poslali dárečky žáci z pražského gymnázia v Modřanech. Děti od nich dostaly třeba památníčky, tužky či pastelky. Často se to ale nestává,“ uvedla Bumbová.

Setkání na bále

Studenti dětem dar předali o uplynulém víkendu, kdy se v dětském domově konal maškarní karneval. Žáci gymnázia tedy zažili, jak se jejich vrstevníci v Horní Plané baví.

„Naše děti si předem vyrobily masky, ve kterých se nám na karnevalu představily. Malé děti z mateřinky byly za zvířátka, ostatní měly masky čarodějnice, bílé paní, kuchaře, kajakáře, Zorra a dalších. Ovšem ani tety nelenily a taktéž se karnevalu zúčastnily v maskách. Teta Helena a teta Petra celou akci uváděly v přestrojení za Asterixe a Obelixe,“ zavzpomínala na podařenou sobotu vedoucí vychovatelka Iveta Urbanová.

Vazba hornoplánského dětského domova na českokrumlovské gymnázium touto charitativní činností neskončila. Irena Bumbová načrtla, že je do budoucna možná bližší spolupráce.

„Aby se děti mezi sebou blíže poznaly. Je to samozřejmě něco jiného, než když k nám přijdou dospělí nebo studenti vysoké školy. Děti z krumlovského gymnázia jsou stejně staré jako ty naše, takže mají stejné zájmy a třeba i podobné starosti. Díky tomu si spolu mají, co říct,“ věří Irena Bumbová.