Lístky se totiž daly sehnat ještě v den představení, navíc za méně peněz.

Jenže byla – Jihočeské divadlo přestalo tyto vstupenky na stání prodávat. Z bezpečnostních důvodů. Poté, co na točně udělali kontrolu hasiči, je s last minute lístky konec.

„Řekli nám, že je to nepřípustné. Je pravda, že schody fungovaly hodně let. Musí tam ale být několik centimetrů široká ulička, takže ta místa musíme definitivně zrušit,“ vysvětlil Petr Hasal z obchodního oddělení divadla.

Každé kulturní zařízení má mít totiž únikovou cestu s přesně určenou šířkou. A tu je třeba dodržovat. „Bylo jen otázkou času, kdy tam půjdeme na kontrolu. Proto je třeba říci, že to takhle fungovalo x let předtím, na druhou stranu si nikdo nestěžoval,“ uvedl náměstek ředitele jihočeských hasičů Ladislav Karda.

Divadlo prodávalo na schody zhruba čtyřicet míst za 200 korun. Ta zmizí bez náhrady. Hasal tuší, že změna se divákům příliš líbit nebude.

„Jsou tam ale dva otazníky: jeden divák sedí na tvrdé plastové židličce za 600 korun a druhý na stejném plastu za 200 korun, to je nespravedlivé. A měl by třeba při Rusalce s Metropolitní operou sedět vodák na karimatce za dvě stovky?“ ptá se Hasal.

Neměli by však být hasiči tolerantní, když systém dosud fungoval bez problémů? Karda to odmítá. „Naštěstí se za ta léta nic nestalo, Bůhvíjak by to ale dopadlo, kdyby tam jen trochu hořelo. Pak by se nás všichni ptali, proč jsme to tak nechali."