Pozoruhodný projekt a současně víkend, o kterém zatím nikdo neví, jak dopadne, odstartuje dnes večer na hradě Pořešín.

Sdružení Hrady na Malši připravilo na začátek sezony pro své příznivce překvapení. Letní divadelní komedie na hradech kolem Malše, to znamená na hradech Pořešín, Louzek, Velešín a na tvrzi v Tiché.

Pouliční divadlo V. Braunreitera z Karlových Varů v pátek od 20 hodin na hradě Pořešín zahraje Bídníky, slavné dílo Victora Huga v neotřelém pojetí s překvapivým a šokujícím závěrem. A Marathón, netradiční zpracování bitvy Řeků a Peršanů. Až skončí, není ještě třeba z hradu odcházet, protože potom přijde chvíle na Hudbu pro hradní strašidla.

Zhudebněné pověsti o hradu Pořešín nazvané Šátek a O zakleté paní zde předvedou Dětský pěvecký sbor a Smyčcový soubor ZUŠ Kaplice. Hned v sobotu se diváci i divadelníci přesunou na hrad Louzek, kde od 14 hodin začne děsuplná pohádka s dobrým koncem, Sněhurka. Tady autoři poněkud záhadně naznačují, že děti hrají trpaslíky a dospělí se vystřídají na Sněhurce.

Romeo a Julie v Tiché

A pojede se dál. Večer od 20 hodin všichni zakotví u tvrze Tichá, u níž se od 20 hodin rozvine známý příběh Romeo a Julie. Krutý konec milenců prý pomohou zrealizovat dobrovolníci z hlediště.

V neděli od 10 hodin se putování po divadlech uzavře na hradě Velešín. Tady Pouliční divadlo naprosto reálně zobrazí řadu odborných chirurgických zákroků během představení Červená Karkulka; vlk i myslivec budou neúprosní. Nicméně všechna představení jsou vhodná pro dospělé i děti, a ty jsou obzvláště vítány.

Co členům sdružení Hrady na Malši vnuklo tento nápad? „Donutila nás k tomu práce, která nás letos na hradech čeká,“ řekl jednatel sdružení Radek Kocanda. „Bude toho opravdu moc. Po tomto víkendu začne na hradech archeologický průzkum a konzervační práce, takže už pak nebudeme schopni na hradech, která se změní ve staveniště, organizovat kulturní vystoupení. Proto jsme to stlačili do této podoby. Myslím, že to bude zajímavé a doufám, že nebudeme mít kočovné jenom divadlo, ale i publikum.“

I pro Pouliční divadlo, které bude opravdu žít kočovným způsobem života a bude nocovat v chatě na hradě Pořešín, to bude nová a jistě zajímavá zkušenost.