Zemědělcům je vyhnat z polí každý rok pomáhají myslivci. „V Besednici moc kukuřice nemáme, byla tu dvě pole, oplocená elektrickým ohradníkem," řekl Michal Šimončík z besednického mysliveckého sdružení. „Do míst, kde se víc hospodaří, se prasata stahují a je jich tam víc. V některých sdruženích se myslivci domlouvají se zemědělci a chodí kukuřice prohánět se psy, je to taková malá naháňka. Když v poli prasata jsou, může se i něco ulovit."

Například v zemědělském družstvu Netřebice v letošním roce zaseli kukuřici na 120 hektarech.„Kvůli suchu jsme měli výnos kukuřice o třetinu nižší než obvykle, navíc byla nestejně vyzrálá," podotkla agronomka družstva Věra Marešová. „Při sklizni jsme viděli, jak prasata vybíhala z kukuřice ven. Jsme proto vždycky rádi, když mohou myslivci nějak zasáhnout. 
V kukuřici to bývají velká stáda až o dvaceti, třiceti nebo čtyřiceti kusech." Nicméně ve chvíli, když se kukuřice seče, se prasata střílet nesmí, protože by to mohlo být nebezpečné pro lidi.

„Když je někde velký nerozčleněný lán, prasata v něm tráví i celé dny. A když tam navíc mají potůček nebo jiný zdroj vody, nemusejí z pole vůbec vycházet. Spí tam a žerou a žerou," vysvětlil Michal Šimončík z besednického sdružení.

Při prohánění kukuřic se, stejně jako na naháňkách, které v těchto dnech začínají, střílí selata a tzv. lončáci. „Selata se poznají snadno, lončák může mít od třiceti až třeba do osmdesáti kilo, proto může být někdy těžké lončáka rozeznat od tříletého prasete – takže je problematické je lovit, aby nebyl průšvih."

Starší prasata se nesmí lovit proto, že to zakazuje zákon. Ale když je prasat moc, myslivecké sdružení může požádat o výjimku Odbor životního prostředí a zemědělství Městského úřadu Český Krumlov. „Na společných lovech (na kterých se loví drobná srstnatá i pernatá zvěř a zvěř černá – lončák a sele, pozn. red.) se pak můžou lovit i dospělá prasata," vysvětlil Michal Šimončík. „Když jsou velké škody, odbor se sdružením snaží vyhovět, aby škody mohla snížit."

Jeho slova potvrdil i Luboš Bláha, referent státní správy lesů, myslivosti a rybářství krumlovského odboru životního prostředí. „Někteří uživatelé honiteb v letošním roce požádali o povolení lovu dospělé zvěře prasete divokého, jedná se většinou o honitby, kde se zemědělsky hospodaří. Většinou současně požádali i o výjimku ze zakázaného způsobu lovu – povolení lovu dospělých prasat na společném lovu, povolení lovu pomocí zdrojů umělého osvětlení a noktovizorů. Žádostem bylo vyhověno."