Více než týden sbírá živnostník Martin Měchura podpisy na petici, kterou chce bojovat proti tomu, aby zavedení EET likvidovalo řadu živností.

„Týká se mě to jako živnostníka. Sám se tak 26 let živím a nikdy jsem od státu nic nechtěl. Provozovat živnost jsem chtěl dál, jenomže zavádění EET je likvidační, je to velká finanční zátěž. Pořád jsem doufal, že na to nedojde, proto jsem proti tomu začal něco podnikat až takto pozdě. Znám spoustu případů, kdy živnostníci končí na pracáku, a hospodských, kteří v prosinci už neotevřou."

Podpisy Martin Měchura neshání internetovou cestou, dává si tu práci, že podnikatele skutečně oslovuje osobně. „Zatím jsem shromáždil sedm set podpisů," říká. „Je to martyrium," připouští. „Ale nevzdávám to. Chci dosáhnout toho, aby malí živnostníci měli úlevy. To jsou lidé, kteří nemají mercedesy a několikatýdenní dovolenou. Malí živnostníci pracují dvanáct hodin denně šest dní v týdnu, aby se vůbec uživili." Martin Měchura provozuje sezonní stánek u Vltavy a řešil živnost přes zimu, aby uživil rodinu, ale podle něho za nastupujících podmínek nelze živnost udržet.

„Zavírání provozoven není demonstrativní. Zavedení EET vyjde kompletně na takových 25 až 30 tisíc korun. Mnozí živnostníci jsou navíc ve věku, kdy už se nechtějí učit obsluhovat nový pokladní systém nebo chytré telefony."

Martin Měchura bude petici s podpisy směřovat do senátu. „Doufám, že i tisícovka podpisů by snad mohla mít nějakou váhu, aby ten nesmysl zrušili," přeje si.

Bufet na náměstí v Křemži dnes už zřejmě najdete zavřený. „Dneska mám otevřeno naposledy," tvrdil včera jeho majitel Tomáš Pavlíček. „Já jsem tak nakrknutý kvůli tomu, co se děje. Nebojím se elektronických pokladen, daně mají být v pořádku. EET měla dělat jedna firma a nařídit to všem. Dneska se do toho ale hrne spousta firem. Já se bojím hlavně toho, až budou při kontrolách rozdávat nehorázné pokuty. A kde má člověk vzít 50 000 korun na pokuty! Když budou chtít, vždycky si něco najdou. Navíc od nás, malých podnikatelů, peníze vybírat budou, ale od velkých podnikatelů to stejně nedostanou, ti to zase obejdou."