Přípravy na předvánoční Jarmark 'trochu jinak' v Černé v Pošumaví.Přípravy vrcholí, staví se ledový bar a kotel v pekle už bublá. Pod nazdobeným smrkem už stojí i vyřezávaný betlém v životní velikosti. Připravené jsou čertovské váhy pro hříšníky a spousta dalších her pro nejmenší.

"Užijí si tu hlavně rodiny z dětmi," zve organizátor předvánočního jarmarku Dominik Čerkl. "Jinde na trzích jsou jenom stánky na omezeném prostoru. A co s dětmi? Tady je můžete nechat v pekle a na trhu si dát pití, postarají se o ně animační pracovnice."

Stromek v Černé se rozsvítí právě v neděli 24. listopadu, o týden dřív než jinde. "Stánky máme půjčené z Horní Plané a nechtěli jsme s nimi křížit termín, tam rozsvěcují strom za týden."

Trh vypukne ve dvě odpoledne. "Od čtyř hodin tu začnou na chůdách chodit andělé a v pět budeme rozsvěcovat vánoční strom, jeden anděl přiletí vzduchem," dodává Dominik Čerkl, kterému s jarmarkem, který se koná pod hlavičkou obce, pomáhají další dobrovolníci z Černé. "Budou tu i postavy z pohádky S čerty nejsou žerty, voják, čerti a čertice a další."

Na trhu budou nejen čtyři stanoviště se soutěžemi, ale i fotokoutek, bude se také kreslit a tancovat. "Dětem se budou věnovat i dvě slečny z budějovického Do-re-mi, mají připravené dílničky."

Přípravy na předvánoční Jarmark 'trochu jinak' v Černé v Pošumaví.Na trhu bude kromě stánků i velký vyhřívaný stan a pódium a také jedna speciality, iglú s ledovým barem, který bude nasvícený barevnými světly.

Led na bar vznikl na Moravě. "Tři dny trvá, než vyrobím jeden kvádr v rozměru metr krát padesát," vysvětlil Jaromír Pohanka, který právě lepil kvádry na sebe a zarovnával je špachtlí. "Ten dám do mrazáku a vyrábím další."

"Dva roky zpátky jsme na pláži pořádali silvestr a dělali ledové sochy. Máme tak vyzkoušené, že když je venku nad nulou, led rychle taje, a proto jsme bar udělali v iglú," dodává barmanská hvězda David Neumann, mistr republiky a Evropy, který pochází z Prahy, ale před několika lety přesídlil k lipenského jezeru. "Kolega si podomácku sestrojil jedinečný výrobník na led, a tak jsme si řekli, že trh trošku ozvláštníme a budeme podávat teplé drinky za ledovým barem."