Když musela v sudé týdny zůstat v práci déle, byla třiadvacetiletá Jitka Sládková zvyklá jezdit z Českého Krumlova do Kaplice ve všedních dnech autobusem ve 21.30 hodin.

Od tohoto týdne jí nezbude, než skončit v práci dříve, aby stihla poslední spoj v 18.25 hodin, anebo jet oklikou do Kamenného Újezda a tady přestoupit na autobus do Kaplice.

„Dost mi to zkomplikuje život, hlavně v létě, kdy musím častěji zůstávat v práci déle. Myslím si, že by se měly jízdní řády upravovat ve prospěch lidí, a ne naopak,“ posteskla si Jitka Sládková.

Večerní spoj z Krumlova do Kaplice, který zpět do Krumlova vyjížděl ve 22.10 hodin, však není jediný, bez něhož se cestující na Českokrumlovsku musejí obejít.

„Zrušeny byly i dva spoje na lince z Černé v Pošumaví do Dolní Vltavice. Konkrétně jde o autobus, který ve všední dny vyjížděl v 16.50 hodin z Černé a zpátky z Vltavice se vracel v 17 hodin,“ informoval v pondělí Radek Týmal, vedoucí českokrumlovské oblasti ČSAD Autobusy České Budějovice.

Doplnil, že nově nevyjedou ani čtyři odpolední spoje, které cestující vozily ve všední dny z českokrumlovského vlakového nádraží na sídliště Plešivec II. „Jezdily totiž souběžně s autobusy městského okruhu, a tak nebyly dostatečně vytíženy,“ vysvětlil Radek Týmal.

Další změny podle něj spočívají v úpravách časů odjezdů autobusů. „K rušení spojů jsme přistoupili na základě požadavků firmy Jikord, kterou zřizuje Jihočeský kraj,“ sdělil Radek Týmal.

Kde se zeptat

- podrobnosti o změnách jízdních řádů autobusů se dozvíte na autobusovém nádraží v Českém Krumlově
- v pracovních dnech je otevřeno od 6 do 18 hodin, každou první sobotu v měsíci od 7 do 11 hodin

O tom, že rušení některých spojů bylo nevyhnutelné, svědčí podle Radka Týmala právě i večerní linka z Českého Krumlova do Kaplice a zpět. „Zde jsme v poslední době dopravu zajišťovali už pouze mikrobusy a ani ty nebyly dostatečně vytížené,“ vysvětlil Radek Týmal.

Narozdíl od rušení některých spojů jdou prý cestujícím na ruku úpravy odjezdů autobusů. „Ty jsme plánovali na základě připomínek cestujících s cílem zlepšit návaznost jednotlivých spojů,“ podotkl Radek Týmal.

Další autobusoví dopravci, kteří na Českokrumlovsku působí, s žádnými zásadními změnami nepřišli. „Co se týká jízdních řádů na hlavních linkách, žádné velké změny nenastaly. Pouze po dobu vánočních prázdnin nebudou autobusy zajíždět do obce Dolní Třebonín,“ sdělil v pondělí Deníku Petr Kocar, ředitel divize autobusové dopravy ČSAD Jihotrans České Budějovice.

„My jsme neměnili vůbec nic, dosavadní jízdní řády se osvědčily, a tak k tomu nebyl důvod,“ řekl Rudolf Vejskrab z českokrumlovské společnosti Ramvej Bus.

K rušení některých spojů přistoupily i České dráhy. Na trase z Prahy přes České Budějovice, Kaplici a Linec do Salzburgu už nepojede přímý vlak Matthias Braun, ruší se i přímé vozy z Prahy do Curychu přes Rakousko a spoj Praha – Záhřeb.

„Důvodem je pokračující výstavba čtvrtého koridoru s velkým množstvím výluk doprovázených náhradní autobusovou dopravou,“ sdělila tisková mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová. Doplnila, že vlak Anton Bruckner bude přes veškeré změny jezdit z Prahy do Lince i nadále.

Novinky čekají i cestující na trati z Rybníku do Lipna nad Vltavou. První vlak s přípojem od Lipna nyní přijíždí do Českých Budějovic až v 7.22 hodin. „V zimním období jsou i pro letošní sezonu zajištěny přípoje mezi vlaky a autobusy do Skiareálu Lipno,“ podotkla Radka Pistoriusová.

Komfortnější svezení nově čeká na ty, již se vydají vlakem z Českých Budějovic do Českého Krumlova. „V zimním období většinu spojů v tomto úseku zajistí vozidlo Regionova. V Českém Krumlově pak cestující budou přestupovat do motorového vozu. Důvodem je snaha o zlepšení komfortu v úseku do Českého Krumlova a nižší zimní frekvence v šumavském úseku tratě,“ zmínila mluvčí s tím, že v letním období většinu spojů na trati zajistí opět klasické soupravy.

Změny v jízdních řádech autobusů

- Z původního času 18.50 h. byl ve všední dny posunut na 19.00 h. odjezd autobusů z Českého Krumlova do Frymburka a Horní Plané. Důvodem je lepší návaznost na spoj z Prahy, který do Českého Krumlova přijíždí v 18.50 h. Lidé tak nyní budou mít čas na přestup.
- Spoj, který ve všední dny vyjížděl ve 12.10 h. z Větřní do Č. Krumlova a končil na autobusovém nádraží, nově cestující zaveze až na vlakové nádraží.
- Spoj, který v sobotu a v neděli vyjížděl z českokrumlovského autobusového nádraží do Větřní v 7.10 h., jede nově už z vlakového nádraží v 7.05 h.
- Autobus, který jel ve všední dny ve 12.35 h. z Horní Plané do Větřní, nově končí svou jízdu v Českém Krumlově. Tady ale cestující mohou přestoupit na jiný spoj z Českého Krumlova do Větřní.
- Odjezd autobusu z autobusového nádraží v Č. Krumlově do Větřní byl ze 13.00 h. posunut na 13.30 h., nově z autobusového nádraží v Č. Krumlově do Větřní odjíždí spoj ve 12.36 h. – v obou případech jen ve všedních dnech.
- Autobus, který ve všedních dnech odjížděl ve 20.25 h. z krumlovského vlakového nádraží do Větřní, nově vyjíždí už ve 20.15 h. Důvodem je lepší návaznost na vlakové spoje.
- Autobus, který ve všedních dnech vyjížděl z českokrumlovského vlakového nádraží do Větřní ve 12.40 hod., nově vyjíždí už ve 12.30 hod.
- Autobus, který jezdil v sobotu z Frymburka do Č. Krumlova v 5.25 h., nyní vyjíždí v 7.30 h. Důvodem je návaznost na spoje do Č. Budějovic a Prahy.
- Příjezd spoje do Č. Krumlova, který ve všedních dnech odjíždí z Frymburka v 6.45 h., byl uspíšen na 7.35 h. z důvodu návaznosti na spoj do Č. Budějovic.