Tři sta dvacet dětí z Větřní a okolí zahájilo ve středu nový školní rok ve škole, která se za poslední měsíce dočkala zásadních oprav a úprav.

„Nejvíc se těším na kamarády. Netěším se na odpolední vyučování.“ Antonín Krák, žák 9 třídy ZŠ Větřní

Škola už vloni oslavila padesát let a na samotné budově byl tento věk znát. Postupně se vyměnilo například sto oken. V některých případech to byl takřka heroický výkon, protože třeba ve školní kuchyni a jídelně byla jedinou možností výměna během minulých Vánoc. Nové jsou všechny dveře, parapety, zateplená je i střecha a pavilon.

Náklady se vyšplhaly k deseti milionům korun. Částečně je uhradily dotační peníze. „Na všechny opravy jsme získali zhruba 3,2 milionu korun dotačních, takže zbytek se musel uhradit z obecního rozpočtu,“ doplnil ve středu starosta Větřní Jiří Kubík.

„Jsme rádi, že obec je takto vstřícná, protože kdyby se škola s obcí nedohodla, byl by to problém,“ okomentovala ve středu zástupkyně ředitele Dagmar Kopačková. O penězích bude ve Větřní i nadcházející rok, protože i tady se škola připravuje na podání žádosti o dotace z projektu EU Peníze školám.

Celkově by odtud mohlo škole přijít řádově jeden milion a dvě stě tisíc korun. A to je zvláště v době, kdy Ministerstvo školství v těchto dnech už avizuje škrty v penězích na školní pomůcky, pro školu solidní náplastí.

„Do konce prosince bychom chtěli podat žádost a peníze bychom využívali od září příštího roku,“ dodává ředitel školy Bohumír Šimek.

Nový školní rok zahájily děti i učitelé také v Českém Krumlově. Do prvních tříd čtyř zdejších základních škol letos nastupuje 178 prvňáčků v celkově osmi prvních třídách.