Instalace kamerového systému vypukne naplno příští týden v Přídolí. Obec s necelými 650 obyvateli se tak stane nejmenší vesnicí na Českokrumlovsku, která bude s vandaly bojovat pomocí moderní a mohutně se rozšiřující techniky.

„Dneska tady byl technik, příští týden začneme montovat a do konce měsíce by mělo být vše hotové. Přístup na kamery bude možný pouze z obecního úřadu a záznamy si bude moci brát jen policie,“ řekl starosta Přídolí Jiří Štěpánek.

Kolik se v obci objeví kamer, není ale zřejmé. Starosta počet drží pod pokličkou. „Kolik kamer? To neprozradíme,“ usmál se Štěpánek.

Impulsem k pořízení kamer byli vandalové, kteří na podzim minulého roku v Přídolí vytahovali drápky. Nyní budou mít útrum.

„Pokud je problém některá místa uhlídat, tak jsou kamery asi jediné řešení. Celkově to bude mít vliv na psychiku potencionálního výtržníka, když bude na začátku obce napsáno, že ji hlídá kamerový systém,“ souhlasí s kroky obecního úřadu místní Zbyněk Sýkora.

Stejné úmysly mají také v obci Brloh. I tady by se měly o bezpečnost postarat kamery, jenomže kdy vlastně budou, se stále ještě neví.

„Momentálně se vše kolem kamerového systému zpomalilo. Chtěli jsme žádat o dotaci, jenomže jsme zjistili, že jsou podmínky nastaveny tak, že pro nás nejsou vhodné,“ řekl starosta Brloha Libor Lev. Potvrdil ale, že se s kamerami stále počítá. „Jednáme s několika dodavateli, čekáme na jejich technické nabídky.“

Chtějí jich více

Bohaté zkušenosti s kamerovým systémem mají již v Křemži, kterou hlídá hned devět kamer. A počet se ještě rozšíří. „Chceme je rozšiřovat o další dvě u základní školy. Stane se tak během prací na nástavbě budovy, která proběhne v létě,“ řekl starosta Křemže Josef Troup. „Co se týká samotného náměstí, tak tady nám zatím dostačují,“ dodal.