VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do školky jedině 
s vakcínami

Českokrumlovsko – Většina rodičů na Českokrumlovsku se svými dětmi absolvuje povinné očkování, a ve školkách jsou to všechny děti, které do nich docházejí, přesto se v regionu vyskytují i děti neočkované. Pokud je chtějí jejich rodiče umístit do státní školky, mají smůlu. Dítě jim tam nevezmou.

4.3.2015
SDÍLEJ:

V čekárně dětské lékařky Jitky Lukáčové. Foto: Deník/ Zuzana Gabajová

To znovu čerstvě potvrdil Ústavní soud, když 27. února zamítl návrh na zrušení ustanovení § 50 zákona o ochraně veřejného zdraví. Konkrétně šlo o výrok: „předškolní zařízení mohou přijmout pouze dítě, které se podrobilo stanoveným pravidelným očkováním, má doklad, že je proti nákaze imunní, nebo se nemůže očkování podrobit pro trvalou kontraindikaci".

„Děti bez očkování zkrátka vzít nemůžeme," vysvětlila ředitelka českokrumlovské MŠ Tavírna Jiřina Kučerová. „Například loni se jedna maminka informovala po telefonu. Řekla jsem jí, že dítě musí mít naočkované, osobně ale nevím o nikom, kdo by dítě nenechával očkovat." Podobnou zkušenost mají i ředitelé dalších školek v okrese. „Ještě se mi nestalo, že by se hlásilo dítě bez očkování," uvedla Eva Tomšovská z MŠ Plešivec I.

Toto ustanovení ale neplatí pro mateřská centra a soukromé školky, které nejsou 
v rejstříku škol a školských zařízení MŠMT.

Jak uvedl Petr Novotný, vedoucí lesní školky v Třísově, provozované spolkem Doma v lese: „Neexistuje zákon, který by nám umožnil se do rejstříku dostat, a tak se naší školky ustanovení netýká. Cíleně to nesledujeme, ale že některé děti nejsou očkované, víme. Bereme i je." O lesní školku je zájem, kapacita je u Petra Novotného naplněná. „Máme tu patnáct dětí každý den, celkem asi 34 dětí."

Že rodičům, kteří chtějí své nenaočkované ratolesti do nějaké školky umístit, nic jiného než soukromá varianta nezbývá, potvrdila i vedoucí Rodinného centra Krumlík Květa Valčuhová: „Zatím pro nás toto ustanovení neplatí, ale myslím si, že výhledově platit začne. Očkování ale kontrolujeme. Když nám maminky hlásí dítě na hlídání, vyplňují evidenční listy, kde zaškrtávají kolonku, jestli je dítě očkované, nebo ne, takže přehled o tom máme." Centrum Krumlík v současné době navštěvuje jedno neočkované dítě. „Ale obecně jich je velmi málo, tak jedno dvě," dodala vedoucí Květa Valčuhová.

Podle Jitky Lukáčová, pediatričky z Českého Krumlova, by se děti, které rodiče vůbec nenechají očkovat, daly spočítat na prstech jedné ruky. „Je to opravdu extrém, já mám mezi dětmi dvě, už jsou starší, ale ty ani nechodí do běžné základní školy," doplnila lékařka.

Někteří rodiče povinné očkování odkládají na pozdější dobu, nechtějí dítě očkovat už v devíti týdnech, avšak drtivá většina dětí je podle Jitky Lukáčové před nástupem do školky naočkovaná. „Většinou se domluvíme, že očkování odložíme a snažím se je naočkovat kolem půl roku, kdy je imunitní systém vyzrálejší," vysvětlila pediatrička. „Ve výsledku jsme relativně úspěšní. Já sama určitě nejsem odpůrce očkování, ale rodiče by měli mít svobodu rozhodování a zároveň by měli mít dostatek informací. Vždycky je lepší, když se rozhodnou sami, než je do toho tlačit nějakým vyhrožováním."

Podobný názor má i dětská lékařka Květa Strnadová. „Já sama v evidenci děti, které rodiče nenechali očkovat, nemám. Rodiče samozřejmě k ničemu nenutím, ale očkování všem doporučuji." To platí i pro některá nepovinná očkování, například proti klíšťové encefalitidě. „Důsledky této nemoci mohou být skutečně závažné, a i když očkování nechrání stoprocentně, očkování zmírní průběh."

Co se odmítání očkování týká, pediatrička si ho vysvětluje tím, že dnešní rodiče malých dětí už se s nemocemi, proti kterým se povinně očkuje, sami nesetkali. „Kolik dětí má dneska černý kašel?" ptá se. „My když jsme byli malí, mělo ho plno dětí v domě. Jeden spolužák měl obrnu a moje maminka chodila za doktorem a prosila ho, aby nás naočkoval. Kdo tohle nezažil, tak slyší jen na možné komplikace," okomentovala lékařka.

„Proočkovanost populace by měla být co nejvyšší, jsem rozhodně pro," souhlasí s povinným očkováním Kateřina Jindrlová, povoláním zdravotní sestra. „Vlastní dceru nechávám navíc očkovat proti chřipce a klíšťové encefalitidě."

Před nástupem na základní školu se očkování už nekontroluje, jak uvedla Jindřiška Smolíková z českokrumlovského odboru školství. Pokud jde o povinnost hlásit nenaočkované děti úřadům, dětští lékaři žádnou takovou nemají.

Autor: Zuzana Gabajová

Autor: Redakce

Místo události:
4.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zima očima Romana Szpuka.
11

OBRAZEM: Šumavské počasí fotoaparátem Romana Szpuka

Výřez z celooblohového snímku bolidu ze 3. prosince 2017 pořízeného automatickou digitální bolidovou kamerou české bolidové sítě na stanovišti Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově. Světlé pozadí oblohy je způsobeno měsíčním úplňkem.

Kusy meteoritu se zatím nenašly

Praděd padl za války, rodina z Prachatic nezapomíná

Prachatice – Najít své předky a zjistit původ rodiny je snem nejednoho člověka. Takový sen se z velké části splnil Lucii Kuttenbergové z Prachatic, která začala pátrat po svém pradědečkovi.

Tříletý polobezdomovec a brutální agresor v tramvaji: Prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 14. prosince 2017.

Krajská peněženka roste

České Budějovice – Jihočeský kraj bude v příštím roce hospodařit se 16,6 miliardy korun, přestože počítá s příjmy 15,2 miliardy korun.

AKTUALIZOVÁNO

Při nehodě se těžce zranil řidič

Vodňany – Nákladní automobil se ve čtvrtek před 16. hodinou čelně střetl s osobákem na obchvatu Vodňan.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT