Dolnodvořišťské hranice překročil v těchto dnech Petr Smetana. „Já jdu do Vatikánu, pěšky,“ oznámil při setkání s redaktorem Českokrumlovského deníku. Na tuto dvanáct set kilometrů dlouhou pouť si dal limit čtyřiceti dnů.

Vloni takto přešel celou Českou republiku po nejdelší ose, od Studánek po Českou Kamenici. Letos se na cestu vydal sám, jen s batohem z Českých Budějovic, odkud i pochází. „Cestování máme v rodině. Můj děda byl to samé. Vzal si houpací síť a vyrazil na Krym. Tam si užil týden dovolené a pak šel zpátky,“ doplnil Petr Smetana.

Proč zrovna do Vatikánu? Je to poutní místo a Mekka je pro něj zatím příliš daleká a časově náročná. Odhadem by to byla cesta asi tak na rok.

Také Petr je s Českokrumlovským deníkem v kontaktu přes internet, podobně, jak to bylo v případě cesty Romana Víta napříč Austrálií. Na svých webových stránkách už se také množí pozdravy a ohlasy fandů této poutě: „Škoda, že s sebou nemáš výškoměr, přes Alpy bude zajímavé sledovat spíše převýšení, než kolik kilometrů urazíš za den,“ píše například Lyserg.

Jak Petr Smetana dodal, při pohledu na horizont, odkud už alpské velikány vidí, se mu v první chvíli také lehce podlomila kolena. A co ve Vatikánu? Ideální by prý bylo potkat papeže, dodal před odchodem s úsměvem Petr.