Olej proud poměrně rychle unášel dolů po řece, proto profesionální hasiči postupněna řece položili čtyři norné stěny. „Ovšem oleje neuniklo do Vltavy moc. Rozhodně se nedá mluvit o desítkách litrů, ale jenom o několika litrech. K úhynu ryb tedy nedošlo,“ ujistil ředitel Hasičského záchranného sboru Pavel Rožboud.

Olejových skvrn na hladině Vltavy si všimli lidé ve Spolí. Hasiči proto nejprve položili první nornou stěnu do řeky "u skleníku" na Plešivci avydali se dál proti proudu, aby přišli na to, odkud olej uniká. Ukázalo se, že zdrojem jsou papírny ve Větřní. Další nornou stěnu proto položili u výtoku z větřínské fabriky. Olej se do vody dostal během nějakého čistění v provozu. Pracovníci továrny ihned podnikli opatření, aby další olej už do řeky netekl.

"U skleníku v Českém Krumlově je ale velký proud, proto nějaký olej unikl dál. Další nornou stěnu jsme tedy položili na řece v českokrumlovském parku u Myší díry. Tam to mělo lepší efekt. V tom místě kluci na skvrny sypali sorbent, ručně ho sbírali do pytlů a vozili pryč," popsal Pavel Rožboud. "Hasiči tam asi budou delší chvíli. Pro vodáky to znamená omezení, protože to budou muset objíždět," sdělil odpoledne.

Mezitím policisté s hasiči a pracovníky odboru životního prostředí jednali se zástupci větřínské fabriky.

"Sice došlo k určitému ohrožení životního prostředí, ale naštěstí se nic nestalo. Na místě zasahovaly dvě jednotky hasičů, a to z Českého Krumlova a Českých Budějovic," doplnil Pavel Rožboud.

Vpodvečer byla záchranná akce úspěšně ukončena.