Jak vypadala tradiční součást krumlovského adventního programu ještě před revolucí?

„U medvědů Zuzany a Jakuba jsme slavili Vánoce již dva roky před Listopadem. S mými třemi nejvěrnějšími kamarády jsme si do kanálu postavili metr vysoký stromeček, vedle hrnec grogu a broukali si koledy, které nám hrály z kazeťáku,“ vzpomíná na historicky první neoficiální Vánoce v medvědí jámě Jan Černý, který tehdy neošidil ani samotná zvířata: „Doma jsem jim štípnul vánočku a namazal ji marmeládou,“ dodává s úsměvem.

Stáli proti režimu

Počínání party kamarádů se však za komunismu nesetkalo s pochopením ostatních lidí. „V jejich očích to bylo takové chuligánství, divili se, že jsme si vůbec dovolili podobnou akci uspořádat. Potom jsem dostal od tehdejšího vedení zámku pořádně za uši,“ říká medvědář, jenž se však nezalekl a o rok později přichystal stejnou akci se stromkem ještě o půl metru vyšším.

Proč však ani takováto zcela nevinná a přátelská akce nebyla dříve přijata s pochopením? „Protože nepocházela z hlav komunistů. Když to vymysleli oni, přestože to třeba byla sebemenší blbost, tak všichni dostali chlebíčky, červenou limonádu, kafe a museli se veselit. My jsme však přišli s něčím novým pro lidi a právě to jim vadilo,“ uvedl rozhodně Jan Černý.

Listopadové události roku 1989 uvolnily atmosféru i v českokrumlovském medvědáriu a Jan Míša Černý mohl připravit Medvědí Vánoce již pro širokou veřejnost.

„Příchozí návštěvníci vytvořili velký živý řetěz, který obcházel kašnu, tančilo se a zpívali jsme Krylovy písničky. Holky z folkové skupiny Kapka, které už dvacet let hudebně doprovází naše Vánoce a nevynechaly jediný ročník, byly v té době ještě malá děvčátka. Dneska jsou z nich krásný ženský!“ usmívá se Černý a jedním dechem dodává: „Věřím tomu, že sem přijdou ještě jako babičky a zase nám tady zahrají tak skvěle, jak to ony umí.“

Počáteční nejistota

Porevoluční svoboda a medvědářova pohostinnost byly pro lidi něčím novým. Proto k prvním ročníkům Medvědích Vánoc přistupovali chladně a s určitou nejistotou.

„Bylo vidět, že obyvatelé města váhali, jestli mají přijít, nebo ne. Tady dostali všechno zadarmo, naopak jinde museli zaplatit. Bylo to pro ně podezřelé a nějakou dobu trvalo, než si na to zvykli. Dokonce jsem z určitých stran dostával náznaky, že bych to už takhle neměl dál dělat,“ uvedl Černý.

„Dnes jsou Vánoce s medvědy tradiční vánoční akcí, kterou podporuje město i zámek. Nedej bože, aby jeden jediný ročník krachnul, to prostě nepřichází v úvahu. Přišli bychom o něco krásného, a to myslím doslova. Podle mého názoru je úžasné, když se v současnosti setká na jednom místě kolem dvou tisíc lidí, kteří dobrovolně přijdou bez donucení za určitým cílem,“ uzavírá Jan Míša Černý.