Bezplatná právní poradna funguje v Českém Krumlově od roku 2005.

„Bezplatné právní poradenství nabízí pomoc v náročných životních situacích, ve kterých se klienti nedokáží sami orientovat. Služba může zmírnit či vyřešit obtížnou situaci klienta,“ uvedl Tomáš Zunt, předseda občanského sdružení ICOS, které provoz poradny zaštiťuje.

Od letních měsíců letošního roku je navíc služba bezplatné právní poradny díky grantu z takzvaných Norských fondů rozšířena o problematiku diskriminace a lidských práv, včetně bezplatného zastupování v opodstatněných případech diskriminace či porušení základních práv občanů.

Zadarmo a pro celý kraj

Na bezplatnou právní poradnu v Českém Krumlově, se mohou od července obracet lidé z celého Jihočeského kraje, a to nejen o odbornou radu, ale i další pomoc v případě podezření, že se stali obětí diskriminace nebo byla nějakým způsobem narušena jejich základní lidská práva.

„V opodstatněných případech porušování základních práv občanů či lidem, kteří byli vystaveni neoprávněnému diskriminačnímu jednání, budeme ve spolupráci s našimi právníky poskytovat i zdarma zastupování. Například při vyjednávání s protistranou, případně i u soudu“, upřesňuje Tereza Lysoňková z českokrumlovské právní poradny ICOS.

Odborné poradenství a pomoc je poskytováno zejména v oblastech pracovně – právních, tedy například vznik a ukončení pracovního poměru, povinnosti zaměstnavatele, pracovní doba, pracovní podmínky a péče o zaměstnance a podobně.

V občansko – právní rovině jsou velice žádané rady v případech exekucí nebo ochrany spotřebitele. Od srpna mění bezplatná právní poradna Centra sociálních služeb své klientské dny.

„Tak jako dříve bude sice poradna pro klienty otevřena v pondělí a ve středu, ale s tím rozdílem, že na základě zkušeností se snažíme vyjít vstříc i klientům, kteří se nestihli objednat. V pondělí dopoledne a ve středu odpoledne tak bude nově poradna přístupná i neobjednaným klientům“, shrnul Tomáš Zunt.