O modernizaci se zasadil Jihočeský kraj ve spolupráci s Nadací ČEZ, od které kraj získal 4,5 milionu korun. Za ty hasičům nakoupil 36 digitálních vozidlových radiostanic, 42 vozidlových a 111 ručních analogových radiostanic a 45 tabletů s navigací. Profesionální hasiči svým dobrovolným kolegům dále dlouhodobě zapůjčí 33 digitálních vozidlových radiostanic v celkové hodnotě 1,5 milionu korun.

„Komunikace našich zasahujících jednotek se střediskem HZS JčK nebyla, bohužel, vždy plně funkční. Tato technika nám nyní pomůže přesněji lokalizovat místa zásahu, čímž se zkrátí dojezdový čas našich vozidel," řekl starosta jihočeských dobrovolných hasičů Jiří Žižka. „Moc za to děkuji pracovníkům oddělení krizového řízení kraje, Nadaci ČEZ i příslušníkům HZS JčK," kvitoval s povděkem nákup techniky.

Dobrovolní hasiči z Frymburka dostali tablet s navigací, ruční digitální radiostanici a byla jim zapůjčená vozidlová vysílačka. Tablet s navigací funguje jako vylepšená navigace. „Z operačního střediska vyšlou do tabletu výjezd včetně souřadnic a nám se automaticky na obrazovce zobrazí, kam máme jet," popsal část nového technického vybavení starosta dobrovolných hasičů Antonín Labaj. Usnadní se i komunikace přímo s operačním střediskem. Tu obstarají přednastavené statusy, které se vyplatí v případě nečekané události, například větrné smršti, kdy je na výjezdu většina hasičů z okresu. Operační středisko je potom často zahlceno informacemi od všech jednotek. „My nyní nově vyšleme status – jednotka vyjela, nebo jednotka je na místě. Potom po průzkumu podáme hlášení, co se na místě odehrává a jakou činnost budeme vykonávat. V momentě odeslání statusu nám tablet potvrdí, že byl status odeslán a operační středisko přesně vidí naší činnost," přiblížil využití nové komunikační techniky. Operační středisko tak může pomocí statusů sledovat hasiče až k návratu na základnu. „Poslední status uvádíme, když je vozidlo opět připraveno do výjezdu – tedy když jsou doplněné pohonné hmoty, materiální prostředky, když je umyto – to operační středisko všechno vidí a my jej nemusíme dále zahlcovat informacemi."

Chválou nešetřil ani velitel chvalšinských hasičů Jiří Burcar: „Je to určitě vylepšení celé komunikace s operačním systémem v Českých Budějovicích."
I Ve Chvalšinách budou mít nový tablet s navigací a dále dvě ruční radiostanice. V první etapě získali hasiči zmiňované vybavení. Již nyní je v procesu příprava na etapu druhou, při které se počítá s nákupem za další čtyři miliony korun.