Hornoplánská požární zbrojnice je hasičárna jako každá jiná. I ona vznikla svépomocí za komunismu v rámci Akce Z. A i v této hasičárně stojí zaparkované vozy, které by si zasloužily přinejmenším řádný repas. Co ovšem odlišuje hornoplánské hasiče od jiných, není technika či vozový park, ale rok vzniku. „Podle toho, co jsme vypátrali v kronikách, jsme zjistili, že jsme v pořadí asi sedmý sbor vůbec, který byl v jižních Čechách založený," řekl s pýchou v hlase starosta sboru hasičů Pavel Benc. Na staré hasičské zástavě je vyšitý rok 1872. „Před námi byli založeni dobrovolní hasiči v Písku, Vimperku, Táboře a v Českém Krumlově," přisadil si.

Hornoplánská hasičárna také disponuje místností, která na první pohled nemá s požáry, hašením či jinými výjezdy nic společného. V místnosti je vidět pozoun, dvě mandolíny, bicí souprava, harmonika, vozembouchy… „Tady máme zkušebnu," objasnila Marie Valešová, která pomáhala zbrojnici uklízet. „Já ale nejsem hasička, já na to nemám čas. My se tady zabýváme muzikou," dodala rychle a jala se pokračovat v úklidu.

V Horní Plané je evidováno na 45 dobrovolných hasičů a k tomu ještě 4 hasičky navrch. Jednou z nich je Radka Preňková, která je členkou již čtyři roky. Ta popsala, jaké to je, být ženou mezi hasiči: „Musím říct, že když zavelíme, tak mužský poslouchají," směje se. „My jim tady tedy hlavně pomáháme, když jsou různé akce. Máme na starosti úklid klubovny, aby to fungovalo když máme hosty," dodala.
Bez ohledu na pohlaví mají místní hasiči k dispozici hasičárnu, kterou čeká nová fasáda, elektrické rozvody a, půjde-li vše dobře, tak i zateplení. Z vozového parku mohou disponovat Avií, Tatrovkou 815, která může pobrat až 8 tisíc litrů vody, a Liazkou, která kromě devíti lidí uveze ještě dva a půl kubíků vody.

Jakou měla ona technika letos využití, popsal zástupce velitele zásahového družstva Stanislav Komžák. „Letošní rok se urodilo, když to řeknu laicky. Máme za sebou již 32 zásahů, což v minulých letech nebylo, a je to taková všeho chuť. Větrné smrště, požáry, pomoc záchranné službě. Pomáhali jsme i u utopeného auta," vyjmenoval pár zásahů, u který dobráci zasahovali. Utopená auta nejsou v této oblasti raritou. Každý rok se totiž najde hrdina, který se v zimě snaží zkrátit si cestu přes zamrzlé Lipno. A každý rok se také najde někdo, komu se to nepovede.

To hasičům z Horní Plané se daří poměrně hodně. Starosta Pavel Benc drží v rukou diplom, který si dobráci vysloužili na prestižním cvičení v Německu v roce 2005. „Dělají tam zkoušky, které mají jako cvičení," popsal. „Na cvičení se klade obrovský důraz nikoli na rychlost, ale na bezpečnost a perfektně provedenou práci. Hodnotila se účast na zásahu a byla tam velice přísná kriteria. Byli tam rozhodčí až z Pasova a Lince a neodpustili nám vůbec nic," vyjmenoval. „Možná že jsme první v Čechách, kdo tuto zkoušku složil. Tato zkouška je platná i v Evropské Unii a my jsme v ní získali bronzový odznak. Zlato získat nešlo. Musí se nejdřív získat bronz, stříbro a až potom zlato," vysvětlil Pavel Benc.

Dobráci z Horní Plané mají zařazení třetí kategorie a jejich předurčení budou výjezdy k dopravním nehodám. „Zatím ovšem nemáme žádný speciální povoz, který nutně potřebujeme. Takže ho sháníme," posteskl si Pavel Benc. „Musí to mít pohon 4x4 a patřit do řidičské skupiny B, aby s tím mohlo jezdit více členů. Takže kdyby někdo o něčem věděl, ať nám klidně pošle nabídku," vyzval.

Zima se blíží, a tak se na ní připravují i místní hasiči. I když připravit by se měli spíše občané. „Tady bych hlavně apeloval na lidi, aby nepodceňovali kontrolu a čištění komínů. To je v tomto období hlavní nešvar. Jezdíme k hořícím rekreačním objektům, kde to může mít i katastrofální následky," varuje velitel družstva zásahové jednotky Stanislav Komžák.