Stačilo pár desítek minut vydatného deště a zejména motoristé v Českých Budějovicích mají plnou hlavu starostí. Bouřka, která se v pondělí navečer prohnala regionem, zvedla hladinu Dobrovodského potoka.

Voda se dostala až ke garážím, u Terna dokonce ohrozila auta parkujících zákazníků.

Šok zažila Eva Macháčková. Její auto se během krátké chvíle málem změnilo v ponorku. Voda v okamžiku vystoupala až ke dveřím jejího vozu, které nechala stát na dolním parkovišti.

"Na nákupu jsem nebyla dlouho, deset, patnáct minut. Jezdím sem pravidelně, takže vím, že se to tu zaplavuje. Ale vůbec jsem neměla pocit, že bych měla parkovat nahoře," krčila rameny. Na rozdíl od ostatních šoférů nepostřehla hlášení v obchodě a nestihla včas přeparkovat.

Především západní část Českobudějovicka zasáhlo v pondělí odpoledne krupobití. Bouřka s kroupami neminula ani Holašovice.

„Přišla asi v jednu hodinu, trvala tak patnáct minut. Foukal silný vítr a padaly dokonce i kroupy velké jako třešňové pecky," líčil Václav Jílek z Holašovic.

„Ještě jsem se ani nebyl podívat na zahrádce, počítám, že něco poničily. Ale pšenice na poli není ani poválená," dodal ke škodám.

Přibližně od půl páté odpolední vyjížděli jihočeští hasiči k likvidaci následkům bouřek a deště, které postihly Jihočeský kraj. Do osmé hodiny večerní evidovali více než dvě desítky událostí. Nejvíce práce měli hasiči na Českobudějovicku, konkrétně přímo v Českých Budějovicích.

V noci na úterý se podle mluvčí jihočeských hasičů Venduly Matějů situace uklidnila. "Nejvíce práce měli hasiči do půlnoci, poté byla situace v Jihočeském kraji poměrně klidná. Nemáme informace, že by byly zraněné osoby, hasiči nemuseli nikoho evakuovat," řekla Vendula Matějů v úterý ráno. Doplnila, že na Českobudějovicku hasiči celkem osmkrát vyjížděli ke spadlým stromům, ve třech případech čerpali vodu a jednou pročistili kanál.

Osmnáct minut po osmnácté hodině například hasiči odklízeli větve, které na třídě Čsl. legií v Českých Budějovicích spadly na osobní automobil. Nikdo nebyl zraněn. Na místě museli hasiči ze stanic České Budějovice a Suché Vrvné použít výškovou techniku, aby ze stromu odstranili další ulámané větve, u kterých hrozilo, že by mohly také spadnout.

Podle webu Českých drah jezdila v pondělí večer mezi Hlubokou nad Vltavou a Ševětínem náhradní autobusová doprava. Zastavení provozu se dotklo sedmi rychlíků a jednoho osobního vlaku. Podle hasičů v Hluboké nad Vltavou spadl strom na trakční vedení.

V podvečer se další bouřky formovaly západně od Budějovic, po 17. hodině zchladil liják i Budějovice, další bouřky se objevily na Dačicku a Českomoravské vrchovině. Podle meteorologa Jaroslava Hintermüllera měly zesilovat a zasáhnout postupně jižní Čechy.

„Bouřky přicházející od východu jsou pro jižní Čechy nejhorší," poznamenal k tomu Jaroslav Hintermüller a dodal, že nejvíce srážek se očekává v podhůří Šumavy.

V úterý by měly bouřky přecházet v déšť, může být vytrvalý. Ani v příštích dnech nejsou podle meteorologa kvůli nestálým poměrům v ovzduší srážky vyloučeny, i když by se mělo vyjasňovat.

Více čtěte v úterním tištěném vydání Českobudějovického deníku