Opět po roce se v pátek večera zcela zaplnila českokrumlovská zámecká jízdárna. Do města se z celého regionu sjeli dobrovolní dárci krve.

Proč vlastně lidé dobrovolně, sami od sebe a bezplatně dávají někomu svoji nejcennější tekutinu, krev? Někdo to považuje za jakousi stavovskou čest, jiný za morální povinnost, dalšího to prostě baví.

„Prvním impulsem bylo, že se takzvaně uleju z práce,“ okomentoval se smíchem jeden z oceněných Petr Tondl dobu, kdy před lety začal třikrát ročně dojíždět na transfuzní stanici. „Pravda ale je, že krev jsem začal dávat už na vojně. Tam za to různé výhody byly, například opušťák a podobně,“ dodal Tondl.

Jedním z důvodů bylo i to, že se jemu samotnému často spouštěla například z nosu. Jistý lékař mu poradil, že by se dárcovství mohlo napětí těla a krvetvorbě ulevit a tyto problémy by mohly pominout. A tak se i stalo.

Vedle něj sedící Petr Šmehlík, taktéž oceněný bronzovou medailí za deset odběrů měl v pátek večer pro své dárcovství jiné vysvětlení: „Dělám to rád, protože mi to dělá dobře.“

Na rozdíl od některých lidí, kteří tvrdí, že po odevzdání krve se cítí malátní, vysvětluje Petr Šmehlík, že jemu dělá samotný odběr opravdu dobře, nejen psychicky, ale i fyzicky.

Oba dva se se smíchem shodují, že pravděpodobně patří mezi sortu lidí, kterým vůbec nevadí, když jim někdo pije krev.

Pořádající Oblastní spolek Českého červeného kříže v Českém Krumlově udělil:

- 54 bronzových medailí prof. MUDr. Jana Jánského za 10 odběrů
- 24 stříbrných medailí prof. MUDr. Jana Jánského za 20 odběrů
- 16 zlatých medailí prof. MUDr. Jana Jánského za 40 odběrů
- 4 Zlaté kříže prof. MUDr. Jana Jánského za 80 odběrů.

Co možná nevíte

Český červený kříž je humanitární občanské sdružení působící na celém území České republiky.

V současné době má Český červený kříž celkem 61 tisíc členů a dobrovolníků sdružených v 1 448 Místních skupinách v 78 Oblastních spolcích ČČK.

Ve své činnosti Český červený kříž navazuje na své předchůdce - na "Vlastenecký pomocný spolek pro Království české", který byl založen 5.září 1868 a na Československý červený kříž, který byl založen 6. února 1919.