Lidé pomalu začali likvidovat škody, které veliká voda napáchala, krizový štáb rozhodl o prioritách, jak postupovat nadále, a celkově mezi některými jedinci zavládl menší optimismus, že už snad mají to nejhorší za sebou. Situaci mapuje vydání Českokrumlovského deníku z 16. srpna 2002. Níže naleznete výňatky z některých dobových článků.

Část Malšského údolí smetla voda
„Když opadla voda, bylo tu místo silnice kamenné pole jak na Čertově stěně," konstatovali včera v Kaplici v Malšském údolí Radek, Jan a Petr Machovi, kteří kousek od kamenité jámy větrají svůj dům ještě nedávno zatopený vodou do výšky zhruba 1,3 metru. Město včetně hasičů a vojáků teď všechny své síly soustřeďuje do této městské části, aby tu co nejrychleji mohlo opravit narušenou kanalizaci.

Přednost má cesta ke skládce
„Když jsem se dnes dozvěděl, že do Lipna již přitéká pouhých 120 metrů krychlových vody za vteřinu, měl jsem obrovskou radost," zazářil včera odpoledne předseda okresní povodňové komise František Mikeš.
Poškádlil tím i relativitu čísel, neboť když na jaře přitékalo 120 metrů krychlových za sekundu, všichni se třásli hrůzou. „Je to paradox, běžně do Lipna přitéká 12 až 15 metrů krychlových za vteřinu a v době nejhorších záplav v tomto týdnu to bylo 450 až 500 metrů krychlových za vteřinu," zabrousil František Mikeš do hodnot již se zřetelnou dávkou ulehčení. Průtok Č. Krumlovem včera činil 260 metrů krychlových za sekundu a stále klesal.
Včera na krizovém štábu označil František Mikeš za nejakutnější prioritu obnovu komunikace z Malont do Bukovska. V Bukovsku se totiž nalézá po Č. Krumlovu největší skládka, která bude v této době odklízení nepořádku potřebná.
Další aktivitou bude stavba mostu v Pohorské Vsi. Jde o snahu zprovoznit silnici z Benešova nad Černou do Pohorské Vsi a obnovit autobusovou linkovou dopravu, která je doposud na této trase ochromena kvůli spadlému mostu.

Specialisté na vodu jsou nasuchu
Šéf týmu vodní záchranné služby Milan Bukáček s dalšími muži ochotně makají v domcích podél Chvalšinské silnice, jimiž prolétly voda, bahno.
Při odklízení marastu se snaží zbavit zklamání. Zklamání z nedocenění svých schopností, utvrzovaných stovkami hodin výcviku ve volném čase.
„Dál držíme službu na Lipně v Dolní Vltavici a Kovářově. Naše skupina, která je součástí záchranného integrovaného systému, má ještě speciální záchranný tým vycvičený pro záchranu z vrtulníku, pro práci pod vodou, na skalách. Pět lidí drželo pohotovost a bylo připraveno vyrazit kamkoli pomoci, čekali jen na vyzvání. Nabídli jsme pomoc hasičům, ale dodnes ji nikdo nevyužil," zklamaně konstatuje Milan Bukáček s tím, že při povodních se nabízeli Č. Krumlovu, Kaplici, Č. Budějovicím. Marně. Nebylo jich zapotřebí?