Podle docházky, kterou Českokrumlovský deník získal a kterou si také průběžně vedl, ale není ve většině případů docházka zastupitelů z Českého Krumlova nikterak tragická. Naopak, dá se říci, že většinou je nadprůměrně dobrá až vzorná.
Od listopadu 2006 do září letošního roku se v Českém Krumlově konalo 43 zasedání zastupitelů. Plného počtu sice nedosáhl nikdo, ale na 42 zasedáních byli Petr Eliáš, Zbyněk Toman a Jana Tomanová (všichni ODS). Čtyřicet jedna jednání absolvoval Petr Šandera (KSČM).
A po čtyřiceti Luboš Jedlička (ODS), Roman Kneifl (SN-Krumlov potřebuje změnu). Mezi další podobně úspěšné patří i Stanislav Trnka (KSČM). Deset ostatních se pohybovalo v rozmezí od 38 do třiceti pěti účastí, což odpovídá devadesáti až osmdesátiprocentní účasti.
Dana Kuchtová, která před čtyřmi lety kandidovala za Stranu zelených, se dostavila na 34 jednání. Většinu volebního období dojíždí do Českého Krumlova z Prahy.
„Nejezdila jsem akorát, když jsem měla zlomenou nohu, to opravdu nešlo,“ zdůvodnila své neúčasti. „Jezdím do Krumlova na víkendy, na zastupitelstva a na schůze,“ shrnula.
Jiří Povolný (dříve ČSSD) má na svém kontě 32 návštěv jednání. Absence odůvodnil tím, že vystoupil ze strany a s politikou končí. „Politika vám udělá více nepřátel než přátel,“ míní Jiří Povolný.
V nadcházejících volbách už nekandiduje. Podobně je na tom Šárka Miková, která poměrně brzy nahradila odstoupivšího Milana Marko. Ani ona už nekandiduje dál.
Ovšem kandiduje například Jan Vorel (nyní Nezávislí a Zelení). Uvedl, že hlavní příčinou jeho účasti pouze na 32 jednáních byla přílišná vytíženost v zaměstnání. Je totiž lékařem v českokrumlovské nemocnici.
„Lékaři musí v průměru odsloužit za měsíc šest až sedm služeb,“ řekl Vorel. Znamená to čtyřiadvacetihodinovou přítomnost v nemocnici každý čtvrtý den v měsíci. Během dovolených prý ještě častěji. „Vězte, že jsem nikdy nevynechal jednání zastupitelstva bez závažných důvodů.“
Na samém konci tabulky s docházkou zastupitelů jsou Jan Vondrouš, zastupitel i radní zároveň (KDU-ČSL) a Robin Schinko (ODS). Také oni se za necelé dva týdny budou ucházet o hlasy voličů.
Jan Vondrouš chyběl 13x a dostavil se pouze na 30 jednání. „Účast na zastupitelstvu je zkreslující informací. K tomu by měla být ještě uvedena účast na jednáních městské rady, kde bych patřil k těm lepším, protože rada zasedá každý týden.
Minimálně 4x se mi s jednáním zastupitelstva kryl termín školení na IOP (snaha získat třísetmilionovou dotaci na opravy klášterů. Pozn. redakce). Potom je také třeba přičíst i termíny zasedání sportovní komise,“ doplnil Vondrouš s tím, že ta se schází několikrát za rok.
Nejslabší docházku, pouze 27 účastí, tedy lehce přes 62 procent, má zastupitel Robin Schinko. Vyjádřit se pro Deník odmítl.
Stoprocentní účast mají dva
Docházka zastupitelů Kaplice na společná jednání byla v uplynulém volebním období vesměs řádná. Statistika dokládající účast na 34 z celkových 35 zasedání říká, že patnáct zastupitelů z jedenadvaceti se zúčastnilo nejméně 80 procent zasedání.
Rekordmany v tomto směru jsou starosta Ferdinand Jiskra (SNK – NK) a místostarosta Jiří Havelka (Občané pro Kaplici – NK, nyní hnutí Nezávislí), kteří nevynechali ani jednu příležitost, kdy mohli hlasovat za své voliče.
Na opačném konci žebříčku je Petr Malena (ČSSD), jenž se jako jediný dostal pod hranici 50% účasti na zasedáních zastupitelstva. Deník mu dal možnost se k tomu vyjádřit, Petr Malena však své absence komentovat nechtěl. V letošních komunálních volbách se však o přízeň voličů podle dostupných informací ucházet nebude.
Druhou nejnižší účast má s poměrně velikým odstupem Radek Brůžek (Občané pro Kaplici – NK, nyní SNK ZMĚNA 2010) s 64% účastí.
„Zhruba polovina všech zasedání vycházela na data jiných, především školních akcí, jichž jsem se účastnil. Byly to vodácké a lyžařské kurzy nebo naposledy, v pondělí, adaptační kurz studentů na Svatém Kameni,“ vysvětlil Radek Brůžek, který pracuje jako učitel na kaplickém gymnáziu a střední odborné škole ekonomické. „Školními aktivitami jsem tedy dost vytížen i mimo samotnou dobu vyučování,“ shrnul.
Zastupitele nic nenutí chodit na jednání
Co o docházce zastupitelů říká zákon? De facto nic.
V současné době neexistuje žádná zákonná norma, která by jakýmkoliv způsobem nutila zastupitele chodit na jejich jednání co nejčastěji. Dokonce ani neexistuje zákon nebo obdobné nařízení, které by jakýmkoliv způsobem umožňovalo zbavit zastupitele mandátu, a to z jakkoliv vážných důvodů.
Pokud zvolený zastupitel nesloží funkci sám, není moci, která by jej tohoto postu zbavila. A to, i když by na něj evidentně nestačil, neplnil své úkoly a nedocházel na sezení.
Kdyby se situace dotáhla ad absurdum, zastupitel klidně nemusí přijít celé čtyři roky a nikdo jej za to nemůže nijak potrestat.
Zastupitelé jsou za svoji funkci honorováni, byť tato částka není nikterak vysoká a pohybuje se řádově do dvou tisíc měsíčně. „Dříve se vedla evidence docházky, která se poté promítala do finančních odměn zastupitelů. To je vše zrušeno a účast či neúčast na jednání nyní nemění nic na vypláceném paušálu,“ konstatoval tajemník Městského úřadu v Českém Krumlově Jindřich Fadrhonc.
Kromě paušální částky, která je stanovena zákonem, by si zastupitelé mohli schválit vyplácení zvláštních odměn. Například v Kaplici k takové praxi ale nikdo nepřistoupil.
„Co pamatuji, tak v uplynulém volebním období nikdo s takovým návrhem nepřišel,“ potvrdil včera tajemník Městského úřadu v Kaplici Václav Malík.
Čísla občas klamou
Poznámka redaktora Martina Tröstera
Do komunálních voleb zbývá pouhých devět dní. Voličů, kteří ještě nevědí, čí kandidátní listinu vloží v obálce do pověstné urny, je však jistě nepoměrně více. Ti, kteří účast u voleb nevzdali předem, protože „se stejně nic nezmění“, se na poslední chvíli mohou rozhodovat podle sympatií k jednotlivým kandidátům, volebního programu jejich strany či uskupení anebo třeba losem.
Jistým vodítkem může být v případě kandidátů, kteří své štěstí u voličů budou pokoušet opakovaně, být i dnes zveřejněná účast na zasedáních zastupitelstva v právě končícím volebním období. Pro lidi důvěřující číslům je to pomůcka jistě cenná, zároveň však může být i lehce ošidná.
Z vlastní zkušenosti totiž vím, že ne všem voleným zástupcům občanů role zastupitelů sedne – ačkoliv někteří z nich pilně sbírají čárky za účast, při diskusi o jednotlivých bodech programu jednání zarytě mlčí, anebo je komentují stylem „co slovo, to perla“.
Na druhou stranu někteří z těch, již jsou kupříkladu zatíženi i dalšími povinnostmi, kvůli nimž účast na všech zasedáních nestíhají, se k jednání lekdy staví věcně a mají co říci.
Volba je na každém z nás.
Květa Petrášová, Český Krumlov: Na zastupitelstva vůbec nechodím. Jestli rozhodují dobře, to nevím. Ovšem třeba autobusové nádraží nevyřešili dodnes a o něm se mluví už spoustu let.
Petra Švábová, Český Krumlov: Sleduji ji minimálně, na zasedání nechodím. Ale já bych řekla, že je to v poslední době v pořádku, že se podařilo město docela zvelebit.
Petr Janota, Český Krumlov: Podrobně ji nesleduji a na zastupka nechodím. Je těžké ji hodnotit. Myslím, že jinde je situace horší než tady, my nejsme na dně.
Jiří Konečný, Český Krumlov: Čtu zpravodaj, na zasedání nejdu, protože bych se musel rozčílit. Zastupitelé by měli rozhodovat dle nejlepšího svědomí, ale někdy se nad tím člověk pozastaví.
Dobrá zpráva pro voliče
Glosa redaktora Zdeňka Zajíčka
„Ve vašem tématu cítím nádech bulvarizace a skandalizace a nepředpokládal bych, že ve svém věku se budu muset někomu takto zpovídat…“ Tuto větu mi přidal k odpovědi jeden z dotazovaných zastupitelů na otázku, proč několikrát chyběl na zastupitelstvu.
Kdybych psal bulvár, přidal bych k oné větě i jeho jméno a pokud možno nějakou pikantní fotografii. Ale nepřidám. Uvedl to pod emocemi, za které se posléze omluvil. Ovšem přidám poznámku, že by se zastupitelé měli zpovídat a odpovídat. Od toho tam byli zvoleni, aby jednou za čtyři roky složili účet, když už nesloží funkci.
Sám jsem si za poslední čtyři roky vyzkoušel jaké to je, chodit každý poslední čtvrtek v měsíci na úřad a poslouchat několik hodin zastupitele při jejich jednání. Ani já jsem to nestihl ve všech případech. Sem tam do toho vleze nemoc, stěhování či jiná povinnost. Stane se.
Ale účast bych měl tak na třiceti devíti zasedáních. Ale já nejsem zastupitel. A nejde mi o to někoho skandalizovat, jen připomenout, že každý se může někdy splést, každý někdy něco nestihne, každý má právo na trochu jiný názor,…
Ovšem z reakcí některých politiků (a to nejen krumlovských) cítím v poslední době něco jiného – něco jako strach. Obyčejný strach, snad z toho, že nebudou zvoleni, že přijdou o funkci? Možná. Ale to je dobrá zpráva pro voliče. Je to totiž signál, že politik ví, že tam nemusí být. Teď ještě, aby si to uvědomilo co nejvíce lidí a šlo volit.