Jsou to takřka na den přesně dva roky, co tehdejší ministr obrany Alexander Vondra oznámil, že Vojenský újezd Boletice se zmenší o dvanáct procent. Od té doby se na toto téma popsalo už hodně papíru, ale definitivní souhlas vlády ještě nepadl. Jinými slovy, návrh zákona je hotový a už delší dobu připravený k předání vládě. Jenomže už nějaký čas vládne takzvaná Rusnokova vláda v demisi, která by o tak zásadních věcech rozhodovat neměla.

A vláda nová? Těžko říci, kdy bude. Po víkendových volbách do Poslanecké sněmovny a současné krizi vítěze voleb ČSSD je vyřčení každého termínu jen velice hrubým odhadem. Jaké jsou poslední zprávy? Jak včera potvrdil Oldřich Fröhlich z Květušína, žádné.
„V tuto chvíli se nic neděje. Je to nejistota, lidé už na to v tuto dobu asi ani nemyslí a řekl bych, že řadě lidí to už začíná být i jedno," dodal Oldřich Fröhlich.

Právě pro Květušín a Polnou by termín začátku roku 2015, kdy by k oddělení od Vojenského újezdu Boletice mělo dojít, přinesl zásadní okamžiky.

Spojí se a stanou se totiž historicky zcela novou a samostatnou obcí pod jménem Polná na Šumavě. Rozhodli o tom sami obyvatelé v referendu za začátku loňského roku.
Kromě opravené příjezdové silnice do Květušína ve směru od Mokré se zatím obyvatelé nějakých zásadních změn ve smyslu nových pracovních příležitostí nedočkali. Jak o víkendu dodal další z obyvatel Květušína Václav Kvasnička, on sám je toho názoru, že by bylo spíše vhodnější se připojit k Černé v Pošumaví, než stát jako obec na vlastních nohách.  Lidé si začínají být čím dál více vědomi společenských a sociálních nejistot a volají po změnách.

Volání po větších jistotách zaznělo od voličů z Boleticka i o víkendových volbách. ČSSD tam získala 29,87 procenta, navlas stejně, jako KSČM. Oproti tomu například ODS, Změna, Strana soukromníků, Suverenita, SPOZ a Lev 21 nedostali od lidí ve vojenském újezdu ani hlas. Devíti a necelými osmi procenty zabodovali nováčci Úsvit a Ano. Co může přinést oddělení od vojáků obyvatelům jižní části současného újezdu? Určitou jistotou by měl být fakt, že tady hospodaří státní podnik Vojenské lesy a statky a na tom by se do budoucna nemělo nic měnit. Tím by měla být i zaručena dosavadní zaměstnanost obyvatel. Svou unikátnost má boletický vojenský újezd také v tom, že se rozprostírá na ploše, jejíž polovinu tvoří CHKO.