Pro slavného španělského tenoristu Plácida Dominga je sobotní koncert v Českém Krumlově výzvou. „Je to krásné, historické město a doufám, že koncert bude vynikající a že si ho všichni užijeme,“ řekl Domingo. Do České republiky se "král opery" vrací po 17 letech a jeho vystoupení kandiduje na hlavní hudební událost roku. Pořadatelé očekávají až sedm tisíc posluchačů.

Galakoncertem na centrálním parkovišti P2 vyvrcholí 20. srpna jubilejní 20. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov, který se pořádá od 15. července. Do této doby nabídla přehlídka 15 koncertů a šest operních představení, navštívilo ji téměř 18 000 lidí.

Vstupenky na Domingův galakoncert nejsou zatím vyprodány, zbývá 500 kusů k sezení a 650 k stání. Pořadatelé poskytují slevu 50 procent obyvatelům Českokrumlovska a Českobudějovicka, když při nákupu lístku předloží speciální festivalový leták.

„Je mi upřímně líto, že jsem v ČR dlouho nebyl…Osud je nicméně ke mně milostivý tím, že stále dostávám mnoho příležitostí vystupovat na operních scénách jako pěvec. Takže je těžké najít v tom mezidobí čas na sólový koncert tohoto druhu, jako se odehraje v Krumlově,“ uvedl sedmdesátiletý tenorista, který se po Josém Curovi stal tváří festivalu. V dubnu 1994 nadchl fanoušky v pražské Sportovní hale.

Zazní i árie Měsíčku na nebi

Na parkovišti mezi Vltavou a poštou zazpívá se sopranistkou Anou Marií Martínezovou. V doprovodu Symfonického orchestru Českého rozhlasu (SOČR) pod taktovkou amerického dirigenta Eugena Kohna zazní v jejich podání árie a duety nejen z oper Verdiho, Pucciniho, Masseneta a Lehára. Chybět nebude ani oblíbená Dvořákova árie Rusalky Měsíčku na nebi hlubokém a španělské zarzuely.

Domingo má za sebou 3500 představení, 134 rolí, 12 cen Grammy a stovky nahrávek. Začínal jako barytonita, poté přešel do tenorového oboru, ale jeho hlas si do určité míry ponechal barytonové zabarvení. Nyní se vrací i k barytonovým postavám, protože jejich poloha je nižší, ne tak vypjatá jako u tenorových úloh.

On sám vnímá svůj hlas jako dar, se kterým se ovšem musí umět zacházet. Za svou kariéru prý potkal mnoho zpěváků, kteří dělali velké chyby. „Musíte být oddaný svému řemeslu. Musíte dát hodně přípravě a dbát na techniku. Když jsem začínal, tak někteří posměváčci říkali: 'No, Plácido, máš tak dva roky před sebou.' Myslím, že to jsem už trošíčku překonal,“ poznamenal s úsměvem.

Mezinárodní popularitu si získal zejména společným vystupováním s Lucianem Pavarottim a Josém Carrerasem (Tři tenoři). Skutečný začátek jeho mezinárodní kariéry se datuje rokem 1968, kdy debutoval v newyorské Metropolitní opeře. Od té doby trvale hostuje na prestižních světových scénách. Je také ředitelem operního domu v Los Angeles, kde obnovil kontrakt až do roku 2013. V červnu opustil místo generálního ředitele Washingtonské národní opery, s níž spolupracoval od roku 1996. Věnuje se i opernímu managementu.

Nedávno přijal čestnou funkci šéfa mezinárodní federace hudebního průmyslu IFPI, které chce pomoct v boji proti pirátství. „Chtěl bych v rámci svých možností naléhat na politické představitele různých zemí, aby mladé lidi seznámili s tím, že internet je famózní vynález, ale že nemůže být zadarmo,“ zdůraznil.

ŠÁRKA MRÁZOVÁ, ČTK

Domingo o Krumlově

„Je to dlouhá doba, co jsem zde naposledy vystupoval, a upřímně mě to velice mrzí, že to trvalo tak dlouho, než jsem se vrátil a omlouvám se za to. Mám velice krásné vzpomínky na svá předchozí vystoupení ještě v Československu, miluji Prahu, ale jsou zkrátka věci, které nepředpokládáte a ani nemůžete ovlivnit. Moje kariéra se od té doby začala vyvíjet více operně a pro mě bylo těžké najít čas mezi jednotlivými představeními na to, abych mohl zrealizovat i nějaké koncerty. Proto se opravdu velice moc těším na sobotní koncert, měl jsem možnost se seznámit s krásou Českého Krumlova a je to tak nádherné místo, festival navíc slaví 20 let, takže se opravdu na tuto výjimečnou událost těším. A myslím, že to mohu říci i za Anu Maríí Martínez a Eugena Kohna. Překrásné místo a publikum, které je vřelé a znalé hudby, myslím že to bude krásný večer a doufám, že se bude líbit i program, který jsme připravili.“