„Tak jsme se toho dožily,“ špitaly si v sobotu večer dvě ženy středního věku v hledišti vytvořeném na českokrumlovském parkovišti pod poštou ve chvíli, kdy na obrovské pódium vešel nejrespektovanější operní pěvec současnosti Plácido Domingo.

„Do Krumlova mě přilákal samozřejmě interpret, ale také vážná muzika. Letos je to první, a tedy zároveň i poslední koncert, který v rámci krumlovského festivalu navštívím,“ svěřil se před začátkem avizované české kulturní události roku další návštěvník koncertu Josef Hart z Českých Budějovic.

Dostat nejvlivnějšího zpívajícího herce v dějinách opery do Českého Krumlova, aby zde uzavřel jubilejní 20. ročník Mezinárodního hudebního festivalu, organizátorům této nejdelší letní hudební přehlídky v Česku dalo tři roky práce.

„Vyjednávání vedl dramaturg festivalu se zastupující agenturou Plácida Dominga. Celá záležitost byla o to komplikovanější, že Mistra nezastupuje jen jediná společnost, ale v jednání figurovala navíc ještě organizace vedená jeho synem, která se také stará o zahraniční vystoupení Maestra Dominga,“ přiblížila mluvčí festivalu Lucie Johanovská. „Komunikace probíhala prostřednictvím elektronické pošty, telefonů a klasické pošty, nicméně zásadní záležitosti bylo nutné vyjednat s agenty i osobně na schůzkách konaných v zahraničí,“ dodala.

Agentura Plácida Dominga vybavila organizátory českokrumlovského festivalu několikastránkovým seznamem všech Mistrových požadavků. „Šlo o uspořádání jeviště, nazvučení a osvětlení prostoru, ale i vybavení šaten nábytkem, květinovou výzdobou a především občerstvením v podobě různých druhů nápojů a pokrmů. Kromě běžných záležitostí trval například Maestro Domingo na nejmenovaných švýcarských bonbonech proti kašli. V celém prostoru jeviště, ale i v zákulisí, se také nesmělo kouřit,“ uvedla Lucie Johanovská.

Námaha se však vyplatila, soudě alespoň podle nekonečných ovací publika vstoje i záplavy květinových darů pro Španěla Dominga i portorickou sopranistku Anu Maríi Martínez, jež mu sekundovala.

„Byl to mimořádný koncert v tom, že Domingo se představil jako profesionál, což jsme tušili, ale hlavně vůbec nestárne. Byla jsem na jeho koncertě před sedmnácti lety v Praze a když to srovnám, jeho hlas je pořád stejně silný, vášnivý, báječný. Večer byl senzační i organizačně,“ popsala Deníku svůj zážitek z koncertu Miroslava Němcová, předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.

Chválou nešetřil ani další z „hvězdných“ hostů Domingova vystoupení, houslista Pavel Šporcl: „Plácida Dominga jsem viděl v roce 1995 v Metropolitní opeře, když jsem studoval v New Yorku. A dnešní vystoupení ještě předčilo má očekávání, Maestro je v neskutečné formě. Jsem nadšený.“

Obavy z dopravního kolapsu se nenaplnily

Předpokládané dopravní komplikace spojené s příjezdem přibližně sedmi tisíc lidí, mířících do Krumlova na koncert Plácida Dominga, policisté nakonec řešit nemuseli. Parkoviště se sice naplnila a zejména ve směru od Budějovic do města přijíždělo více aut, než je obvyklé, město však zůstalo průjezdné. „Všechno šlo hladce. Parkoviště sice byla využita na sto procent, auta však mimo ně stát nemusela. Bylo to dáno i tím, že parkovat se nakonec dalo také na autobusovém nádraží,“ sdělil velitel českokrumlovských strážníků Jan Šítal.

Problémy nezaznamenala ani státní policie. „Vše je bez problémů,“ hlásili v sobotu po půl sedmé, tedy hodinu a půl před zahájením koncertu, policisté hlídkující v ulici U Poráků. Že nenastaly komplikace ani při odjezdu účastníků koncertu z města, pak v neděli potvrdila policejní mluvčí Lenka Holická.

Situaci se podařilo zvládat i díky tomu, že pořadatelé festivalu zajistili pro parkování také náhradní plochy v areálu bývalého Ambitu či na prostranství u sousedního Centra Porákův most. „Je tu volno ještě kolem třiceti míst,“ řekl kolem půl sedmé mladík, jenž naváděl auta právě na parkoviště v Ambitu. „Míří sem z 90 procent lidé, kteří jdou na koncert. Zaparkovat sem chtěli i jedni vodáci, byli z té situace tady docela v šoku. Jinak přijíždějí hlavně Češi, z nich hodně Pražáků, a taky lidi z Rakouska,“ doplnil.

Koncert probíhal hladce i z pohledu organizátorů. „Kromě případu, kdy jsme návštěvníkovi, jemuž se udělalo nevolno, museli volat sanitku, žádný problém nenastal,“ sdělila mluvčí festivalu Lucie Johanovská.