Patnáct let nyní uplynulo od chvíle, kdy se objekt na okraji kaplického sídliště 9. května, v němž dříve sídlila porodnice a později léčebna dlouhodobě nemocných, proměnil v pravý domov sedmadvaceti seniorů.

„Dalších sedmadvacet klientů bydlí v detašovaném pracovišti našeho domova v areálu českokrumlovské nemocnice,“ vysvětlila Ludmila Konopová, jež převzala ředitelské kormidlo v domově po Marii Faltové a otáčela jím celých sedm let. Nyní se hledá její nástupce.

Přestože bydlení pro seniory berou mnozí jako poslední životní štaci, opak je pravdou. Důchodci si tady život užívají se vším všudy.

„Jsem tu už dva roky a neměnil bych. Chodím denně ven, tady na sídlišti jsme mezi lidmi, a přesto blízko přírody. Rád se dívám na televizi, poslouchám rádio, čas od času za mnou přijedou kamarádi,“ je spokojen Jan Matoušek, jenž v Kaplici rád vzpomíná i na svá profesní léta, živil se totiž hrou na saxofon a klarinet.

Pobyt v domově pro seniory si pochvaluje také Václav Šmejkal. „Rád si čtu a chodím na procházky po okolí. Jen mě mrzí, že už se nemohu zabývat myslivostí jako dřív. Ale nic naplat, léta přibývají,“ usmál se Václav Šmejkal.

Možností, jak strávit volný čas, mají senioři v Kaplici na výběr mnoho. „Pravidelně tu navíc pořádáme různé oslavy – kromě té k 15. výročí zahájení provozu domova si připomínáme i konec roku, čarodějnice nebo májku. A když má některý z klientů narozeniny, sejdeme se všichni v jídelně a při dobré kávě, zákusku a muzice oslavence obdarujeme,“ popsala zvyklosti v kaplickém domově pro seniory vrchní sestra Jaroslava Zárubová.

Doplnila, že čas od času pracovníci domova důchodce vyvezou na výlet. „Jen bychom potřebovali automobil, v němž bychom se mohli přepravovat. Dosluhující osobní vůz, který máme k dispozici, totiž kapacitně nedostačuje,“ doplnila Jaroslava Zárubová.

Jak potvrdila prozatímní ředitelka Domova pro seniory v Kaplici Ivana Žáčková, snahou všech zaměstnanců je služby poskytované seniorům stále zlepšovat.

Tento záměr má i podle Ludmily Konopové své opodstatnění. „Starších lidí totiž neustále přibývá a naopak těch mladších, kteří se o ně mohou postarat, je čím dál tím méně,“ zmínila. I proto se význam zařízení tohoto typu prý bude stále zvyšovat.