Dosud mnozí ředitelé z opatrnosti přiškrtili výdaje a většinou zcela omezili osobní příplatky svým podřízeným a teď se ukazuje pravda, jak je to se sliby Ministerstva školství, že ředitelé škol budou mít k dispozici větší objem peněz pro své zaměstnance.

Podle ředitele českokrumlovské Základní školy Linecká Karla Dvořáka je vše jinak. „Peníze mi vyjdou tak na tarifní platy. Možná, jestli něco zbude na konci kalendářního roku, tak by mohlo teoreticky zbýt na symbolickou odměnu v řádu několika set korun,“  doplnil Karel Dvořák.

Kantoři se tedy, a to nejen v Linecké, budou muset obejít bez osobního ohodnocení. To sice leckteré jiné profese také nemají a nejspíš ani mít nebudou, ale tato pohyblivá složka mzdy má jednu výhodu. Ředitel školy může těmito penězi motivovat a odměňovat  učitele, kteří odvádějí více práce než ostatní.

Zkrátka přijdou i v případě nepedagogických pracovníků nenárokové složky platu.

Chybějící peníze pro tyto zaměstnance tedy bude muset obstarat rezerva, nejpravděpodobněji z městské kasy zřizovatele. V tomto případě Českého Krumlova. Je ale otázkou, kolik peněz při současných škrtech v rozpočtu města na tento účel zůstane.

Takovým způsobem už své škole pomáhá v regionu nejedna obec či město. Například Frymburk přispívá penězi na jeden a půl učitelského úvazku. Jinde hradí platy školním ekonomům, účetním a dalším. Ne všechny obecní kasy to ale dovolují.

Určitou spokojenost hlásí loučovická základní škola. „Co se týče rozpočtu na pedagogy, nemůžeme si stěžovat,“ dodává ředitel školy Zdeněk Vrba.  Ačkoliv loučovická základní škola dostala méně peněz na provozní pracovníky, přesněji na takzvané nepedagogy, využije její vedení schválené možnosti přesouvat peníze z rozpočtu a platy jim douhradí z jiné kapitoly. Co se navýšení mezd učitelů týče, pak situaci Zdeněk Vrba okomentoval slovy: „Nejsem nespokojen. Na naší škole k poklesu mezd nedošlo. Peníze na základní tarify máme a mohl jsem si dovolit i trochu přidat. Není to nic markantního, ale mohl.“

Více najdete v úterním vydání Českokrumlovského deníku.