Dětí je hodně. A to tak, že i mateřinky, které dříve nikoho neodmítaly, tak nyní činí. Jinou možnost nemají.

„Kaplice není výjimkou. I zde máme problémy uspokojit poptávku," uvedl Jiří Drdák z kaplického odboru ekonomiky a školství. „Kapacity mateřských škol jsou vyčerpány."

Počet zapsaných dětí do mateřské školy rapidně roste v Horní Plané. Před třemi lety jich bylo 48, letos už 71. Podle slov ředitele školy Jiřího Šímy je to maximum, které může zařízení pojmout. Po delší době tak i v Horní Plané došlo k situaci, kdy byli někteří rodiče a jejich děti odmítnuti.

Jaké to je, když vaše dítě v mateřince odmítnou, ví Květa Markytánová z Křemže. Vloni se její, tehdy tříletý syn do školky nedostal. „Zájemců bylo plno a já měla mateřskou na čtyři roky, což hrálo důležitou roli. Problém to ale pro mě nebyl, jenom jsem to zkusila," řekla Květa Markytánová. „Letos jsme se už do školky dostali, za což jsem moc ráda!"

Ptáte se, kde vlastně mohou děti, které už se nevešly do školky v místě svého bydliště, zakotvit? Například v Českém Krumlově. Zde je totiž situace opačná. Zapsaných dětí je prozatím o něco méně, než tomu bylo vloni. Volná místa jsou ještě ve dvou mateřinkách.

„Navyšovali jsme kapacitu mateřské školy na Plešivci, a to o 25 míst. Pokud tedy chtějí rodiče zapsat své dítě, mají stále možnost na obou plešiveckých školkách," řekla Jindřiška Smolíková z krumlovského odboru školství, sportu a mládeže.

Své čtvrté dítko od září umístí do mateřinky Alena Nováková z Chlumu. „Žádný problém jsem neměla. Podmínky jsme splňovali, takže je všechno v pořádku," usmála se. Do školky v Chlumu chodily všechny její děti. „Je to už pro nás taková malá domácí školka," dodala.

Silný boom bude od září i v prvních třídách základních škol. Výrazný nárůst pozorují například v Holubově.