Na amatérské, ale už také i na profesionální závody nastoupilo 79 posádek.

„Do každé lodi se vejde dvacet veslařů plus bubeník a kormidelník, tak už jen počet závodníků znatelně překročil 1500,“ konstatoval za organizátory akce Jan Vebr.

Vzhledem k tomu, že někteří závodníci s sebou měli i rodinný doprovod a vzhledem k tomu, že pobřeží lipenské loděnice a podstatné části vedlejšího kempu se doslova jen hemžily lidmi, dá se poměrně kvalifikovaně odhadnout, že během soboty se tady pohybovaly nejméně čtyři tisíce lidí. Některé odhady mluvily i o šesti tisících.

„Partička a pohodička,“ odpověděl na otázku, co jej sem přivedlo Václav Mertl z frymburské posádky Frymburáci. „Vloni jsme byli třináctí, letos doufám, že se umístíme do desátého místa. Zrychlujeme se. Už ve třetí jízdě to vypadalo docela slušně,“ dodal s tím, že tím nejtěžším je pro veslaře dostat se do toho správného tempa. „Chytit ten správný systém.“

Veslaři, bubeník udávající rytmus a kormidelník, k tomu halasný pokřik fandů ze břehu, moderátor, dunící muzika a nepočítaně stánků s občerstvením, ale i sportovními potřebami ať už k zapůjčení nebo ke koupi. A několik plných parkovišť. Taková je realita po dvou letech od první nenápadné plavby dvou Dračích lodí a několika málo desítek nadšenců v těchto místech.

„Já jsem tady poprvé. Je to super. Lidi se potřebují bavit, nemohou přece pořád jen sedět doma nebo na chatách,“ okomentoval například jeden z mnoha návštěvníků, pan Zíka z Českých Budějovic, který na Lipno dorazil i se svým synem Františkem. „Je to podstatě velká pouť, zábava pro děti i pro dospělé,“ dodal a odhalil tím vlastně i klíč úspěchu celé akce. Zjednodušeně řečeno: Nenáročná lidová zábava.

Posádky startovaly jak ryze mužské, tak ženské nebo smíšené na trati 200 a 500 metrů. Grant prix, tedy Velká cena se pak startovala na trati jednoho a dvou kilometrů.