Exotika dalekých krajů zavála o víkendu z hladiny Lipna pokaždé, když se po ní jako šípy rozjely lodě s dopředu nataženými dračími krky povzbuzované pravidelným rytmem bubnů.

Lipenskou přehradu o víkendu v Lipně nad Vltavou ovládly závody dračích lodí, které si nenechaly ujít tisícoky návštěvníků.   V sobotu jedenadvacetičlenné posádky dračích lodí  závodily  na trase dlouhé 200 metrů a náramně si to užívaly.

Nechyběla mezi nimi ani řada posádek z Lipenska a Vyšebrodska. Například v oranžovém vyvedení Lipenská letka, která se před startem na břehu na nadcházející zápolení soustředila secvičováním vítězného pokřiku v kruhovém objetí.  „Přípravu krásně prožili na baru," prozradil na ně moderátor  Dračího mistrovství Lipenské přehrady, které bylo současně 5. ročníkem Lipno Dragon Boat Race  a 3. ročníkem závodu seriálu České národní ligy  dračích lodí.  „Pojďte, musíme to rozchodit a rozcvičit," nabádal své kolegy jeden z členů posádky.   Lipenská letka závod  zvládla bravurně, postoupila do semifinále a tak ji odpoledne čekal ještě tuhý boj o vítězství.  „Nebude ale jednoduché  posádku udržet v bdělém stavu!" halekal na celé kolo moderátor. „A jdou na bar – já to říkal!"

Posádky dračích lodí tvoří dvacet lidí,  kteří jsou hlavním hnacím motorem lodi. Jejich jediným úkolem je pádlovat jak šílení ve společném rytmu a hlavně nepolevit v tempu. To jim udává bubeník sedící na přídi a vzadu je kormidelník, kterého při lipenském závodu dodávali pořadatelé.

Technika pádlování na dračí lodi vychází z tradiční čínské školy, která je v současnosti ovlivněna klasickým pádlováním na rychlostních kánoích. To znamená, že pádlování není žádné laické plácání pádla do vody. Pádlování se musí umět.  A úspěchu dosáhne jen posádka absolutně sehraná.

Ale i bubnovat se musí umět a tak není bubeník jako bubeník.   Bubeník Lipenské letky mezi nimi vynikal. Bylo vidět, že do bubnování dává všechno. Jeho údery by vyburcovaly i medvěda.  „To se musí," smál se  Otomar Novotný z Vyššího Brodu. „Musí se pořádně mlátit do bubnu, aby  se posádka  pořádně vedla a hlavně, aby se vybičovala k maximálnímu výkonu.  Pořádné bubnování hodně pomůže, protože když bubeník tluče, jako by nebyl součástí posádky, je to špatný."

Letos na dračí závody Lipenská letka netrénovala. Závodů na Lipně se zúčastnila již třetím rokem, a to jí zřejmě k sehranosti stačilo.  „Nevím, jestli jsme sehraní, ale snažíme se o to," usmíval se Otomar. „ Funguje to tak, že se v podstatě domlouvám s prvníma dvěma členy posádky, kteří jsou nejsilnější a nejzkušenější, protože trénují na kajacích a jiných lodích."

Mezi týmy nemohla chybět   modrá sestava vyšebrodského Icík adrenalin teamu. S jakými ambicemi vstupoval do  soutěže? „Jako každoročně  s tím, abychom byli první,"  řekl se smíchem  Petr  Pužman. „To se nám podařilo v prvním ročníku. Ve druhém jsme byli třetí a ve všech  následujících  jsme postoupili do semifinále."  Icíci na dračí lodě netrénují, ale bubeník Karolína Trojáková se osvědčila. „Jenom ke konci říkal kormidelník, že jsme se trochu rozladili.  Jakmile se při závodu synchronizace posádky naruší, už se nedá dohromady. My nepatříme k posádkám, které objíždějí celý seriál. Účastníme se jenom tohoto závodu. Už proto, že by bylo  divné, když už se to tu pořádá, aby vyšebrodští vodáci nenastoupili."